15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Görme engelli sporcular başarılarını ve yaşadıkları...

Görme engelli sporcular başarılarını ve yaşadıkları zorlukları öğrencilerle paylaştı

Haber Merkezi - 12 Ocak 2022 Çarşamba - 15:02 Görme engelli sporcular başarılarını ve yaşadıkları zorlukları öğrencilerle paylaştı

Pamukkale Belediyesi, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, görme engelli sporcularla öğrencileri bir araya getirdi.

A- A+

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde farkındalık etkinliği düzenlendi. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, Pamukkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İsmail Balaban ve çeşitli okullardan öğrenciler katıldı.

“ENGELLİ BİREYLERİN TOPLUMDA AKTİF ROL ALMALARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, engelli bireylerin toplum yaşamında aktik bir rol alabilmeleri için çalıştıklarını söyledi. Kanunların belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde engelli birey istihdamı zorunluluğu olduğunu hatırlatan Örki, “Gururla söylüyorum ki biz bu orandan daha fazla çalışan istihdam ediyoruz. Engelli personelimiz canhıraş bir şekilde işine dört elle sarılmış ve bazen kalbinde engel olanlara nazaran baktığımızda onlardan daha verimli bir şekilde çalışıyorlar” dedi.

“YANIMIZDA OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Pamukkale Belediye Spor Kulübü bünyesinde tekerlekli sandalye basketbol takımı kurduklarını anımsatan Örki, “Şuan da 2. Lig’de adımızı başarıyla duyuruyor. Bunun yanında engelli vatandaşlarımıza yönelik çeşitli kurslar gerçekleştiriyoruz. Bu kurslarda ortaya çıkan ürünler Pamukkale Belediyesi Seyir Tepesi Şehir Ormanı’nda halkımızla buluşarak, el emeği göz nuru olan bu ürünler onlar için gelir oluyor. Bu ve benzeri çalışmalarımızla biz örnek olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde faaliyete geçireceğimiz kültür merkezimizde özellikle görme engelli bireylerimiz için sesli kütüphaneyi hayata geçireceğiz. Böylelikle kitap sevgisini görme engelli vatandaşlarımızın hayatında arttırmış olacağız. Sizlerle birlikte nice başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Toplumun özellikle engelli olmayan kesimine seslenmek istiyorum, biz bu coğrafyayı birlikte paylaşıyoruz, birbirimize destek olalım, bu şekilde aşamayacağımız engel yok diyorum. Sizlere bizim bu ideallerimizi gerçekleştirmemizde hep yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“ENGELLİ DOSTU BELEDİYE OLARAK GÖRÜYORUM”

Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut ise Pamukkale Belediyesinin farkındalık yaratma konularında önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Bulut, “Engelli vatandaşlarımızın kamusal alanda daha rahat hareket etmeleri için son 10 yılda çok ciddi bir gelişmenin olduğunu düşünüyorum. Özellikle görme engellilerimizin kamusal alanlarda, sokaklarda, kaldırımlarda kendi başlarına hareket edebilmeleri için son 10 yılda özel sarı işaretler yerleştirildi, rampalar oluşturuldu. Toplumda da farkındalık oluşturuldu. Pamukkale Belediye Başkanımız engellilere yönelik hizmetlerini çok güzel şekilde ifade etti. Kendilerini ben engelli dostu belediye olarak görüyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadesini kullandı.

 

MİNİ KONSER

Konuşmaların ardından katılımcılar gözleri bantlı bir şekilde özel hazırlanan Forrest Gump filmini takip etti. Daha sonra PAÜ Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde eğitim hayatlarını sürdüren Suat Özel, Bayram Çığ ve Ceyda Çınar’dan oluşan grup mini bir konser verdi.

SPORCULAR BAŞARILARINI ANLATTI

Etkinliğin panel bölümünde ise 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan ve 2021 Avrupa Golbol şampiyonu olan Türkiye Golbol Kadın Milli Takımı sporcusu Şeydanur Kaplan ve 2015 Görme Engelliler Futbol Avrupa Şampiyonu ve 2016 Brezilya Rio Olimpiyatlarında 5. olan görme engelliler takımda forma giyen Recep Aydeniz başarılarını ve yaşadıkları zorlukları katılımcılarla paylaştı.