25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi’nden 80 milyona tematik orman

Pamukkale Belediyesi’nden 80 milyona tematik orman

Haber Merkezi - 15 Mayıs 2018 Salı - 16:09 Pamukkale Belediyesi’nden 80 milyona tematik orman

Pamukkale Belediyesi’nin Kınıklı Mahallesi’ndeki makilik alana kuracağı Seyir Tepesi Kent Ormanı projesinin tanıtımı yapıldı. Toplantıda konuşan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Türkiye’nin tematik anlamda en büyük kent ormanı projesinin ilçemize ve ilimize değer katacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

A- A+

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, düzenlediği basın toplantısıyla Seyir Tepesi Kent Ormanı projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Gürlesin, Pamukkale Belediyesi olarak 2016 yılından beri kullanıcı kitlesi, doğal güzellikleri, sosyal yaşam, koruma ve kullanım dengesi baz alınarak araştırma ve konsept çalışmaları yaptıklarını söyledi. Projenin 40,5 hektarlık alanda uygulanacağını açıklayan Gürlesin, “Proje sonunda çok nitelikli ve ülkemize yakışan bir kent ormanına kavuşmayı hedefliyoruz. Seyir Tepesi, şehrin her noktasından görülebilen özel konumu ve tepenin eşsiz manzarası ile değerli bir alan niteliği taşımaktadır. Bu proje İçeriği itibariyle doğa ve manzara güzelliği, halkın dinlenme ve eğlenmesine yönelik farklı aktiviteleri bünyesinde bulundurması sebebiyle, Türkiye genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunulan 1451 kent ormanı proje içerisinde açık ara birinci olmuştur” dedi.

20 AYDA, 5 ETAPTA TAMAMLANACAK

Kent Ormanı projesini 20 ayda ve 5 etapta tamamlamayı hedeflediklerini belirten Gürlesin, “405  dönümlük alana kurulacak Seyir Tepesi Kent Ormanı, aynı anda 10 bin kişiyi ağırlayabilecek. Pamukkale ilçe olarak turizmle anılıyor. Biz de bu anlamda günübirlik turizmin gelişmesinin yanı sıra, ziyaretçilerin kalma sürelerini de arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

İLK ETAP TEMMUZ’DA HİZMETE AÇILACAK

İlk olarak, aynı anda 600-700 kişinin hizmet almasını planlanan Şelale Parkı’nı temmuz ayında vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini ifade eden Gürlesin, projeyi “25 metrelik kot farkından dolayı kademelerle yapılan şelale içerisinde küçük bir yeşil ada olacak. Ahşap kalelerin tamamlayıcılığıyla estetik bir hal alacak. Ayrıca bu kademeleri, derya deniz, çocuk oyun alanı ev engelsiz çocuk oyun alanları takip edecek. Yaz ayının sıcaklığında Denizlili vatandaşlarımıza hem doğal güzellik hem de serinlik sunacağız” diyerek anlattı.

SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPOR ALANLARI

İkinci etapta el sanatları ile kır lokantası tamamlanacağını ve bu alanda açık hava müzesi kurulacağını kaydeden Gürlesin, bu alanda Denizli yöresine ait el emeği ürünlerin satın alınabileceğini ve ağustos ayında bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Kent Ormanı’nın Pamukkale Üniversitesi’nin yanında olmasının öğrencilerin de keyifli zaman geçirmelerini sağlayacağını, bunun için 40 dönümlük bir alana Gençlik Vadisi kuralacağını anlatan Başkan Hüseyin Gürlesin, vadide kaykay parkuru, dağ kızağı, kütük ve kaya tırmanış alanları, macera parkuru, okçuluk atış alanları, paintball, ahşap seyir terası, izcilik ve kamp alanları, sinema seyir amfisinin yer alacağını belirtti.

Bu etapta 13 dönümlük alan üzerine bir de Horoz Köy kuracaklarını söyleyen Gürlesin, “Bu alanda, 27 metre yüksekliğinde ve şehir merkezinin her noktasından görülebilecek ışıklı horoz heykeli yer alacak. Haftanın her günü farklı bir renkle aydınlatılacak. Horoz Köy’de ünlü horoz türlerinin yetiştirildiği ve tanıtıldığı bir kümes alanı, civciv besleme, insanları çeşitli horoz türleriyle buluşturan horoz gezi bahçeleri, horozların tarihteki yerleri ile türlerinin sergilendiği açık hava Horoz Müzesi de olacak. Yılın belli dönemlerinde horozların çeitli yeteneklerinin sergilendiği yarışmalara ev sahipliği yapacak bir festival alanı ile çocuk oyun bahçeleri yine bu aşamada hizmete sunulacak. Bu etabı yılbaşı itibariyle hizmete almayı hedefliyoruz” dedi.

KENT ORMANINDA ŞEHİTLİK

Seyir Tepesi Kent Ormanı’nın en özel kısmının Sonsuz Bahçe olduğunu vurgulayan Gürlesin “Işıklı yoldan geçirelek Şehitlik Alanı’na ulaşalıcak.Bu projede, eğlence var ama bununla birlikte şehitlikte koyduk. Sonsuzluk işareti şeklin tasarlanan alan, Barış ve hüzür bahçesinden oluşuyor. Bu bahçelerde tarih sahneleri yeniden canlanacak. Sonsuzluk Bahçesi, projemize çok farklı bir anlam yükledi. Son etabı Renkli Orman ve Kültür Evleri oluşturacak. Çiçek Cenneti, ziyaretçilerimize kendilerini cennette gibi hissettirecek. Renkli çiçek ve ağaçlardan oluşan alanda kim gezmek istemez?” Bu etap da 2019 yılının mayıs ayında hizmete alınacak” diye konuştu.

MALİYETİ 80 MİLYON TL

Seyir Tepesi Kent Ormanı projesinde birim fiyat üzerinden ihaleye çıkıldığını kaydeden Gürlesin, “Projenin maliyeti 70-80 milyon TL’den aşağı olmayacak. 150 kişiye istihdam sağlanmasını hedefliyoruz. Türkiye’de tematik anlamda en büyük kent ormanı projesidir. Emekleri için Orman ve Su işleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye, Orman Genel Müdürü Bekir Karaca’ya, belediye meclis üyelerimize ve başkan yardımcılarıma çok teşekkür ediyorum. Projemiz, ilimize ve ilçemize değer katacaktır. Seyir Tepesi Kent Ormanı’mızın halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” İfadelerini kullandı.