26.06.2022, Pazar
20 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Denizli’de “sigarasız mahalle”

Denizli’de “sigarasız mahalle”

Haber Merkezi - 30 Mayıs 2020 Cumartesi - 13:31 Denizli’de “sigarasız mahalle”

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bir mahallede sigara bırakma çağrıları olumlu yanıt buldu. Yedi ayda 72 kişinin tiryakilikten vazgeçtiği mahallenin girişine “Sigarasız mahalle. Bu mahallede tütün ve tütün malulleri kullanılmamaktadır” tabelası dikildi.

A- A+

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi’nin tütün bağımlılığı ile mücadelesi kapsamında Güzelpınar Mahallesi’nde geçtiğimiz 2019 yılı Ekim ayında ‘Sigarasız Mahalle’ projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında sigarayı ilk bırakan ise 20 yıla yakındır tiryaki olan Güzelpınar Mahalle Muhtarı Ergün Gürsoy oldu. Geride kalan 7 ayda diğer tiryakilerin de katılmasıyla sigara bırakanların sayısı 72’ye yükseldi.

Mahalleyi bir kez daha ziyaret ederek, sigara ile mücadele çalışmalarını yerinde inceleyen ve mahalle girişine ‘Sigarasız Mahalle Güzelpınar, Bu Mahallede Tütün Mamulleri Kullanılmaktadır’ yazılı tabelanın açılışına katılan Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu tütün bağımlılığı konusundan kaydetti.

“7 AY ÖNCE ŞÖYLE BİR SÖZ VERMİŞTİK”

Balcıoğlu, 2017 yılından bu yana yoğun projeler yaptıklarını 7 ay öncesinde ise her şeyi ile doğasıyla, havasıyla, insanıyla güzel olan Güzelpınar Mahallesi’nde ‘Sigarasız Mahalle’ projesini başlattıklarını ifade etti. Balcıoğlu, “25 Ekim 2019’da yani 7 ay önce başlattığımız bu projede hakikaten ilçe sağlık müdürlüğü ve sağlık çalışanları kısa zaman içerisinde Güzelpınar’da bu hususta yoğun bir çalışma yaptılar. 7 ay önce şöyle bir söz vermiştik, muhtarımızda aynı açıklamayı yapmıştı. Biz 7 ay sonra yani Dünya Tütünsüz Günü’nde 31 Mayıs’ta biz Güzelpınar Mahallemizin girişine ‘Bu mahallede tütün mamülleri kullanılmaktadır’ yazacağız diye söz vermiştik ve onu başardık” dedi.

Haberin DevamıReklam

“MAHALLELERİMİZDEN DE ÇOK TALEPLER GELDİ”

Kaymakam Balcıoğlu, aradan geçen 7 ay içerisinde mahallede 72 kişinin sigarayı bırakıp, kötü illetten kurtulduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Şimdi o kadar güzel bir iş başarıldı ki bu korona virüs salgınından sonra inanır mısınız? Nefes alabilmenin ne kadar önemli olduğunu tüm insanlık alemi bir kez daha öğrenmiş oldu. Biz Güzelpınar mahallemizde şükürler olsun bu hususta çok mesafe kat ettik. Bu tabelayı köyümüzün yani mahallemizin girişine astık. Bundan böyle bu mahallemizde artık dumansız hava sahası olmuştur. Güzelpınar mahallemiz bizi çok sevindiren bir hadise bu ekimde başlattığımız çalışmada diğer mahallelerimizden de çok talepler geldi. Bundan sonra o mahallelerimizin de eli öpülesi sağlık teşkilatımızla birlikte çalışmalarımızı yapacağız.”

45 TİRYAKİ KALDI

Güzelpınar Mahalle Muhtarı Ergün Gürsoy ise, “Ben ve okul müdürü, cami imamları hepimizde sigara içiyorduk. Önce biz vatandaşımıza örnek olmak için sigarayı bırakmaya karar verdik. 540 nüfuslu mahallemizde 117 vatandaşımız sigara içiyordu. Şuanda 45 vatandaşımız sigara içmektedir ve bunlarda en kısa zamanda bırakmak için bizlerle birlikte arkadaşlarımız sigarayı bırakmak için mücadele ediyorlar. Bunun için Sayın Kaymakamımıza, sağlık müdürümüze ve bize destek çıkan Sayın Cumhurbaşkanımıza bütün köylüye teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sigarayı bırakan Güzelpınar Mahalle Muhtarının eşi Huriye Gürsoy da, eşi sigarayı bıraktıktan sonra evin kokusunun dahi değiştiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, mahallenin girişine dikilen tabelanın açılışı yapıldı.

DENİZLİ (İHA)