08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Denizli Çalışmaları Birikim ve Yol Haritası...

Denizli Çalışmaları Birikim ve Yol Haritası kitabı okuyucuyla buluştu

Haber Merkezi - 19 Ocak 2022 Çarşamba - 13:47 Denizli Çalışmaları Birikim ve Yol Haritası kitabı okuyucuyla buluştu

Pamukkale Belediyesi’nin desteğiyle hazırlanan ve 32 yazarın 30 makalesinden oluşan “Denizli Çalışmaları Birikim ve Yol Haritası” kitabı okuyucusuyla buluştu.

A- A+

Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Bölüm Başkanı Prof Dr Yasemin Beyazıt editörlüğünde hazırlanan kitabın tanıtımı, PAÜ Rektörü Ahmet Kutluhan ile Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin de katılımıyla yapıldı. Denizli tarihi adına yapılan tüm çalışmaların tek tek incelendiği kitapta, Denizli tarihinde geleceğe dair daha da neler yapabiliriz sorusuna cevap arandığı belirtildi.

32 YAZARDAN 30 MAKALE

Kitabının tanıtımında konuşan Prof Dr Beyazıt, yaklaşık 2 yıl süren uzun çalışmalar sonunda 32 yazar 30 makalenin yer aldığı kitabın Denizli’nin şehir belleğine çok önemli bir katkı sunacağına inandığını belirtti. Kitabın başlangıç serüveninden bahseden Beyazıt, “Denizli ile ilgili ne yapılabilir diye önümüze baktığımız zaman önce bu konuda bilgi birikimimizin tespiti, bunun incelenmesi ve boşlukların ortaya çıkarılması gerektiğini düşündük. Bugüne kadar Denizli tarihi açısından neler yapıldı, bunlar bize ne gibi bilgiler sağladı ama geleceğe dair daha neler yapmalıyız, Denizli çalışmalarını daha nasıl güçlendirebiliriz fikirle ortaya çıktı. 32 yazarın 30 makalesi, bir editörün öncülüğünde yapılıyor. Çoğu zaman 7 ya da 10 makale ile kitap çıkar ama bu kitapta 30 makale olması eserin değerini ortaya koyuyor. Pamukkale Belediye Başkanımız Avni Örki, yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarımıza destek olacağını söylediğinde çok mutlu oldum. Gerçekten ciddi bir emek vardı. Ben Belediye Başkanımız Avni Örki’ye ve belediye ekibine gerçekten çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HEDEFİM BİR KİTAPTI”

Denizli’nin tarihini ele alan bir kitaba destek vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Örki, “Denizli tarihi için benim bir hayalim vardı. Hedefim bir kitaptı. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu kentimizde Selçuklular, Osmanlılar vardı. Cumhuriyetimizin ilk dönemleri de vardı. Biz istedik ki bu şehirdeki bu tarihi birikim bir kitapta buluşsun. Denizli tarihini merak edenler, Denizli’nin bütün tarihini öğrensin” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“TOPLUMSAL BELLEK ÖNEMLİ”

Toplumsal belleğin önemli olduğunu dile getiren Örki, şunları söyledi:

“Bu kitapla şehrin belleğini bütünsel bir yaklaşımla bir araya getirmiş olduk. Böylelikle de hem bilimsel hayata bir katkımız olduğuna inanıyorum hemde şehrimizin, coğrafyamızın vatandaşlarımız tarafından bilinçli bir şekilde sahiplenilmesi konusunda çok ciddi bir adım atıldığına inanıyorum.Bu çalışmaların, Üniversitemizdeki akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz tarafından bilimsel bir dile dökülmüş olması bizim için gerçekten mutluluk vericidir. Pamukkale Üniversitemizin önderliğinde, Pamukkale Belediyesi olarak bu çalışmada yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Sayın Rektörümüze öncelikle çok teşekkür ediyorum. Yasemin Beyazıt hocamıza ve katkı veren hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. İnşallah nice nice böylesi güzel eserlerde sizlerin destekleriyle buluşmayı temenni ediyorum.”

“VAZGEÇEMEDİĞİMİZ PAMUKKALE”

bu kitapla birlikte Pamukkale’nin de hakkının verilmiş olduğunu kaydeden Kutluhan, “Pamukkale Üniversitesi olarak, şehrimiz adına geçtiğimiz yıl içerisinde de birçok çalışmalara imza attık. Bu konuda da en başarılı çalışmalardan biri de Yasemin hocamızın editörlüğünde yapılan bu çalışma. Pamukkale Belediyesinin de katkısıyla ortaya çıkmış olan bu kitap en güzel örneklerden bir tanesidir. Tabi vazgeçemediğimiz Pamukkale. Denizli denince akla 2 tane Pamukkale akla geliyor. Bunlardan biri Pamukkale Belediyesi bir diğeri Pamukkale Üniversitesi. Böylece Pamukkale’ninde hakkı verilmiş oluyor. Pamukkale Belediyemizin hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan destek vermeleri bizi çok sevindirdi. Denizli’miz Üniversitemiz ve ülkemiz için kurumlar arası katkıların daha nicelerinin devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kutluhan, Örki’ye teşekkür ederek şilt takdiminde bulundu. Kitabın Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’nden veya Prof Dr Yasemin Beyazıt’tan temin edilebileceği belirtildi.