05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesine birincilik ödülü

Pamukkale Belediyesine birincilik ödülü

Haber Merkezi - 20 Nisan 2021 Salı - 18:04 Pamukkale Belediyesine birincilik ödülü

Pamukkale Belediyesi, Akdeniz Belediyeler Birliğince bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması”nda, Pamukkale projeleriyle birincilik ödülünün sahibi oldu.

A- A+

Akdeniz Belediyeler Birliğinin düzenlediği yarışmada 5 kategoride, 17 farklı belediye tarafından hazırlanan 41 proje yarıştı. Peyzaj Planlama, Tasarım ve Uygulama Projeleri kategorisinde “Kocaçukur Bölgesi, Pamukkale Güney Kapısı Yolu ve Termal Yüzme Havuzları ile Pamukkale Mahallesi Düzenlemesi Projesi” ile Pamukkale Belediyesi birincilik ödülünü kazandı.

ÖDÜLÜ BAŞKAN ÖRKİ ALDI

Yarışmanın ödül töreni Antalya Mimar Sinan Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Pamukkale Belediyesinin ödülünü Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Başkan Avni Örki’ye verdi. Tören sonunda duygularını paylaşan Örki, şunları söyledi:

“Bu önemli yarışmada çok değerli eserler yarıştı. Biz de Pamukkale Belediyesi olarak kendi kategorimizde birincilik ödülüne layık görüldük. Pamukkale dünya mirası bir yer, burası bize emanet edildi. Pamukkale her yıl 2,5 milyon turist ağırlıyor. Biz istedik ki Denizlimizde yaşayan hemşehrilerimize de hitap eden bir proje ortaya çıksın. Yaptığımız çalışmalar ile Kocaçukur Göleti’ni yıllar sonra temizledik. Hemen onun yanı başında belki de dünyada eşi benzeri olmayan mükemmel bir termal havuzu hayata geçirdik. Havuzları da Kloepatra’nın güzellik havuzunun kaynaklarından alınan sular ile doldurduk. Bunun yanında turizm yolunu Denizlimize yakışan bir hale getirdik. Bunlarla da yetinmedik, Pamukkale mahallemizdeki sokak sağlıklaştırması projemizi hayata geçirdik. Bu dört projemizi kapsayan eserlerimizin ödüle layık görülmesi bizleri mutlu etti. Bu yarışmayı çok önemsiyorum. Çünkü bu yarışmalardan elde edilen sonuçlar bizlerin sonraki aşamalarda daha güzel hizmetler sunabilmemizi sağlıyor. Burada bu işlerin yapılmasında emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bu ödülün tam da turizm haftasında verilmiş olması da bizler için bir moral kaynağı oldu. İşte böylesine bir dönemde turizme yönelik yapmış olduğumuz bu çalışmaların birincilikle taçlandırılması, ödüllendirilmesi ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. Herkese ama herkese teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum.”

Haberin DevamıReklam

ÖDÜL ALAN PROJENİN DETAYLARI

Beyaz Cennet Pamukkale’nin hemen eteğinde yer alan 20 bin metrekare büyüklüğündeki Kocaçukur Göleti, travertenlerden gelen suyla besleniyor. Yapılan temizlik çalışmasıyla göletten 400 kamyondan fazla çamur çıkarıldı. Göletteki su boşaltıldığında içinde bulunan ördek, kaz ve balıklar farklı bir havuza alındı, yapılan temizlik çalışmaları sonrası su doğal rengine döndü.

Pamukkale Havuzları adıyla restore edilen yere Pamukkale antik havuzdaki termal su taşındı. 400 metrekarelik genel havuz, 80 metrekare çocuk havuzu, 700 metrekarelik alanda da aile havuzu yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuldu.

1992 yılında açılan Pamukkale Örenyeri Güney Kapısı Yolu’na ise 28 yıl sonra Pamukkale Belediyesinin eli değdi. Sit alanı olduğu için gerekli resmi izinleri alan Pamukkale Belediyesi, yolu tamamen sıcak asfaltla kapladı. Geçmişte özel bir işletmede bulunan Kocaçukur’da yer alan termal yüzme havuzlarında da önemli çalışmalar yapıldı.

Ayrıca Pamukkale Mahallesi’nde sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapılarak Atatürk Caddesi örnek bir hale getirildi. Baştan sona değiştirilen ve beton parke taşları desenli bir şekilde döşenen caddede, binalar mavi ve beyaz renge boyandı. Söz konusu çalışmalarla dünya miras listesinde yer alan Pamukkale’nin gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanabilir şekilde ulaştırılması amaçlandı.