06.12.2021, Pazartesi
10 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Ünlü tarihçi Sinan Meydan’dan laiklik vurgusu

Ünlü tarihçi Sinan Meydan’dan laiklik vurgusu

Haber Merkezi - 7 Kasım 2021 Pazar - 16:42 Ünlü tarihçi Sinan Meydan’dan laiklik vurgusu

Merkezefendi Belediyesi ile Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, ünlü tarihçi Yazar Sinan Meydan ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu söyleşide okuyucularıyla bir araya geldi. Meydan burada yaptığı konuşmada, “Laiklikten hiçbir zaman şaşmamalıyız” dedi.

A- A+

Merkezefendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Başkanı Azize Akdemir, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Atıcı Bakcan ve Necdet Yılmaz, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“SALONLARI SANAT VE KÜLTÜRLE DOLDURACAĞIZ”

Pandemi nedeniyle ara verdikleri sosyal ve kültürel etkinliklere yeniden başladıklarını söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Bu salonları sanatla, kültürle dolduracağız ve sizler kullanacaksınız demiştik. Artık tekrar sosyal ve kültürel etkinliklerimize başladık. Milli bayramlarımızı göreve geldiğimiz tarihten itibaren büyük bir coşkuyla kutladık, kutlamaya da devam ediyoruz” dedi.

“ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİNİ YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Ekim ve Kasım aylarının önemli olduğunu kaydeden Doğan, “ 10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü. 29 Ekim de Cumhuriyetimizin ilanının günü. Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün bir kez daha Sinan Meydan ile birlikte anacağız. Şunu biliyoruz ki bedenler ölür ama fikirler ölmez. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini yaşatmak için çalışıyoruz. Onun ilke ve devrimleri ışığında Merkezefendi Belediyesi olarak siz değerli hemşehrilerimizden aldığımız güçle projelerimizi tek tek hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÖNEMLİ”

Aklın ve bilimin yolundan şaşmadan gençlere ışık olmayı sürdüreceklerini dile getiren Doğan, “Bizim için sivil toplum kuruluşları çok önemli. Onlar toplumun farklı renkleri ve sesleri. Yerel yönetimler olarak onlara güç vermeye devam edeceğiz. Birçok STK susturuldu, baskı altına alındı. Her projede, her etkinlikte Merkezefendi Belediyesi olarak onlara güç veriyoruz. Paydaşımız olan Atatürkçü Düşünce Derneği’ne de teşekkür ediyoruz. Daha güzel programlarda görüşmek üzere” ifadelerini kullandı.

 

“LAİKLİKTEN HİÇBİR ZAMAN ŞAŞMAMALIYIZ”

Atatürk’ün devrimlerini ve inkılaplarını anlatan Meydan, “Atatürk, bu ülke için çok şey yaptı. Hiçbir zaman laiklikten şaşmamalıyız. Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için onun ışığında yürümemiz gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk her zaman üreten bir Türkiye için çabaladı. Bizler de onun gösterdiği bu yolda azimle ve kararlılıkla çalışmalıyız” dedi.

“ATATÜRK’ÜN HAYATIMIZIN İÇİNDE OLDUĞUNU HATIRLAYIN”

Atatürk’ün ulusal birlik ve beraberlikte yaşamaya devam ettiğini söyleyen Meydan, şunları söyledi:

“Atatürkümüz Türk Medeni Kanunu’nda, mahkemede, okulda, evde, işte, kadınların haklarında, seçme ve seçilme hakkı tanınan kadınların özgür iradesinde yaşamaya devam ediyor. Atatürkümüz çağdaş kanunlarımızda, laik hukukumuzda, laik eğitimimizde yaşıyor. Atatürkümüz eşit birey olarak yaşamasını sağladığı kız çocuğunun bilincinde yaşıyor. Atatürkümüz kullandığımız harflerde yaşıyor. Bilim ve teknoloji adına sahip olduğumuz her şeyde yaşıyor. Kılık kıyafetimizden, resim ve heykel sergilerine, yazılan romanlardan bestelenen şarkılarda, tiyatrolarda, kütüphanelerde yaşıyor. Atatürkümüz Nobel ödüllü Aziz Sancar’da yaşıyor. Atatürkümüz sahneye çıkan kadının duruşunda yaşıyor. Atatürk’ün ne kadar hayatımızın içinde olduğunu hatırlayın.”

Söyleşi sonrasında Sinan Meydan, okurları için imza etkinliği düzenleyerek kitaplarını imzaladı.