28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
d20haber.com
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Prof Dr Türkan Saylan’ın adını taşıyan...

Prof Dr Türkan Saylan’ın adını taşıyan park törenle açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Mayıs 2022 Salı - 18:02Güncelleme: 17 Mayıs 2022 Salı - 19:26
Prof Dr Türkan Saylan’ın adını taşıyan park törenle açıldı

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde yapımı tamamlanan Türkan Saylan Parkı, gerçekleştirilen tören ile açıldı.

İlçedeki yeşil alanı arttırma çalışmalarını sürdüren Merkezefendi Belediyesi, Gültepe Mahallesi Osmangazi Caddesi 4868 Sokak’ta yapımı tamamlanan 6 bin metrekare toplam alana sahip olan Türkan Saylan Parkı’nı, gerçekleştirilen törenle hizmete açtı.

Törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, Denizli Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şube Başkanı Halime Yıldız, Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Sarıoğlu Kocabay, Cumhuriyet Halk Partisi Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Cumhuriyet Halk Partisi Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Işık Kodal Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi Pamukkale Kadın Kolları Başkanı Mahinur Dingil, Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları üyeleri, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Atıcı Bakcan ile Fatih Coşkun, Cumhuriyet Halk Partisi il ve ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“MÜCADELE RUHUNU SAYLAN’DAN ÖĞRENDİK”

Törende konuşan Doğan, mücadele ruhunu Prof Dr Türkan Saylan’dan öğrendiklerini belirtti. Doğan, “Cumhuriyetin yetiştirdiği; kolları akla, eğitime, tıbba kız çocuklarımıza uzanan bir çınarın altında toplandık. Prof. Dr. Türkan Saylan ömrünü mücadeleye, aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya adadı. Bugün burada bu ulu çınarı yâd edeceğiz” dedi. Saylan’ın Atatürk ilke ve devrimlerinin izinden gittiğini belirten Doğan, “İnanç özgürlüklerine saygılı, laikliğin ışında ve laikliğin değerini bilen Türkan Saylan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanmasına katkısı büyüktür. O hayatının her kademesinde, her nefesinde mücadele etti. En zor dönemlerinde bile mücadele etti. Hiçbir zaman yılmadı, pes etmedi. Bizler bu mücadele ruhunu ondan aldık, ondan öğrendik. Henüz daha gelişmemişken hocamız cüzzam hastalığını Anadolu topraklarından sildi. Sildiği gibi ülkemizden cehaletin de silinmesi için canı pahasına savaştı” diye konuştu.

“ONUN İSMİ GÖNLÜMÜZDE İLELEBET YAŞAYACAK”

Merkezefendi’de eğitim alanında fırsat eşitliği için çalıştıklarını aktaran Doğan, şunları söyledi:

“O, aydınlanma ışığında 1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu. Eğitime çok önem verdi. Eğitime destek vererek nice kardelenlerin yetişmesini sağladı. Gönlümüzdeki yeri her zaman başkadır. Hocamız gibi biz de, göreve geldiğimiz tarihten itibaren Merkezefendi’de çocuklarımızda ve gençlerimizde eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalıştık. Onun ismini bir sembol olarak yaşatacağız. Amacımız buraya gelen gençlerimizin ve çocuklarımızın, onun yaptıklarını öğrenmesini, yolundan gitmesini sağlamaktır. Sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Emeği geçen herkese, destek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Parkımız hayırlı uğurlu olsun. Onun ismi gönlümüzde ilelebet yaşayacak.”

“ŞENİZ BAŞKAN HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Haberin DevamıReklam
Türkan Saylan isminin Merkezefendi’de yaşatılmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şube Başkanı Halime Yıldız, “Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Türkan hocam hakkında güzel şeyler söyledi. Derneğimizin kurucu üyesi ve 20 yıllık Genel Başkanı Türkan Saylan’ın adının Denizli’de yaşatılması bizim hayalimizdi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan bizim bu hayalimizi gerçekleştirdi. Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, aydınlık ve çağdaş toplum yaratma amacı çalışan Türkan Saylan’ın adının böyle güzel bir parkta yaşatılması bizleri çok mutlu etti. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BURAYA YÜREĞİMİZLE GELDİK”

Türkiye Cumhuriyeti ve aydınlık yarınlar için çalıştıklarını dile getiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof Dr Ayşe Yüksel, konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün herkes buraya yüreğiyle geldi. Eğer siz gideceğiniz yere yüreğinizi göndermezseniz, ayaklarınız gelmezmiş. İyi ki varsınız. Denizli’de o kadar çok kadın belediye başkanları, STK ve odaların kadın başkanları var ki çok mutlu oldum. Toplumsal cinsiyet eşitliği Denizli’de yerini bulmuş. Hepinizi yürekten kutluyorum. Biz ülkemiz için çalışıyoruz. Ben de Denizli için, aydınlık yarınlar için emek veren bütün dostlarımızı kutluyorum. Hepimiz çok mutluyuz. Çünkü kıymetlimiz Türkan Saylan’ın adı bu güzel parkta, bu nezih semte yaşamaya başlıyor. Bir doğum günü bugün. Bu parkta binlerce çocuğun oynamasını, Türkan hocamızı öğrenmesini diliyorum. Hocamız, Atatürk ilke ve devrimlerini hep kendisine görev edinmişti. Her birimiz, Türkan Saylan gibi Atatürk Cumhuriyetine borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum.”

“AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ise, “Türkan Saylan hocamızın manevi huzurunda böyle bir güne tanıklık etmek mutluluk verici. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin üyesi olmaktan dolayı gururluyum. Aydınlık güzel bir Türkiye, kadın ve kızların umutla baktığı Türkiye hayalimiz var. Bu hayali gerçekleştirmek için hepimize görev düşüyor. Türkan hocamızın yaktığı o ışık, onun değerini gösteriyor. Sorumlulukla mücadelemizi büyütelim. Kadınlarımızın okuduğu, kızların üniversiteye huzurla gidebildiği, gelecek kaygı yaşamadığı bir Türkiye için çalışacağız. Keşke Türkan Saylan’dan on binlerce olsaydı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“BURADA OLMAKTAN DOLAYI GURUR DUYUYORUM”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca konuşmasına, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını iletiyorum” diyerek başladı. Karaca, “Bu ülkenin aydınlık geleceği için, hayatını çağdaşlaşmaya adamış biridir Türkan Saylan. Bu parkın açılışında olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Türkan Saylan hocamız doğduğu günden itibaren mücadele etmek zorunda kalmıştır. Atatürk’ün hedeflerini kendisine hedef seçerek mücadelesini her alanda büyütmeye çalışmıştır. Kadınların cumhuriyete borcu var. İşimizi en iyi şekilde yaparak bu borcu ödeyeceğiz. Cüzzam hastalığı ile mücadele etmiş, dışlananları hayata kazandırmıştır. Kız çocuklarının her zaman umudu olmuştur. Türkan Saylan isminin Denizlimizde, Merkezefendimizde yaşayacak olması çok önemli. Emeği geçen başta Belediye Başkanı Şeniz Doğan olmak üzere bütün arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Türkan Saylan Parkı’nın açılış kurdelesini kesti.