14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’ye 1. sınıf atık getirme merkezi...

Merkezefendi’ye 1. sınıf atık getirme merkezi kuruluyor

Haber Merkezi - 4 Haziran 2021 Cuma - 12:51 Merkezefendi’ye 1. sınıf atık getirme merkezi kuruluyor

Merkezefendi Belediyesinin, atıkların kaynağında toplanmasını sağlayacak çevresi projesi atık getirme merkezinde sona gelindi. Karahasanlı Mahallesi’ndeki tesis 1300 metrekare alana sahip.

A- A+

Merkezin faaliyete geçmesiyle ilçede, geri dönüşüm ve sıfır atık hedefine bir adım daha atılmış olunacak. Çalışmaların hızla devam ettiği merkez bir ay sonra faaliyete geçecek. Tesiste, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, yenilenebilir sıvı ve katı yağ atıkları, evlerden kaynaklı tehlikeli atıklar, floresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar, kurşunlu pil atıkları, akümülatör ve diğer pil atıkları, sitotoksik ve sitostatik ilaç atığı, tekstil ambalaj ve tekstil ürünleri, hacimli atıklar ve ömrünü tamamlamış lastikler, ahşap atıklar, cam ve cam ambalaj atıkları, metal ve metalik ambalaj atıkları, kağıt, karton atıkları ve kağıt, kompozit ambalaj atıkları, kompost atıkları, plastik ve plastik ambalaj atıklarının toplanacağı 15 alan bulunuyor.

 

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, tesisteki incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, geri kazanılabilir atıkların, diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanması sayesinde sürdürülebilir atık yönetim sistemi sağlanacağını söyledi.

Daha temiz ve yaşanır bir Merkezefendi için çalıştıklarını belirten Doğan, “Bütün çabamız gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak. Atıkların kaynağında ayrı toplanması konusunda Merkezefendili hemşehrilerimiz de duyarlı davranacaktır. Hemşehrilerimizin çevre temizliği, geri dönüşüm, atık toplama konularında fazlasıyla duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu sayede de bu merkez kısa zamanda çok işlevsel hale gelecek. Merkezimizi en kısa süre içerisinde hizmete açacağız. Merkezefendi Belediyesi olarak çevremize, geleceğimize, dünyamıza büyük önem veriyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.