20.01.2022, Perşembe
-4 °C / 7 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’deki buğday ve arpa üreticilerine 100...

Merkezefendi’deki buğday ve arpa üreticilerine 100 ton gübre desteği

Haber Merkezi - 16 Aralık 2021 Perşembe - 18:36 Merkezefendi’deki buğday ve arpa üreticilerine 100 ton gübre desteği

Merkezefendi Belediyesi tarafından, ilçe sınırları içerisinde arpa ve buğday üretimi yapan çiftçilere 100 ton gübre dağıtıldı.

A- A+

Merkezefendi Belediyesi, Kırsal Kalkınma Eylem Planı doğrultusunda çiftçilere 100 ton gübre desteği sağladı. Çiftçiler Kumkısık Mahallesi’nde düzenlenen programda gübrelerini teslim aldılar.

Kumkısık Mahallesi’nde düzenlenen gübre dağıtım programına Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

 

“ÜRETİM BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

İnsan odaklı çalışmaya devam edeceklerini belirten Doğan, adım adım tarımsal kalkınma projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Doğan, “Sizlere bir sözümüz vardı. Kırsal Kalkınma Eylem Planı’nı Merkezefendi Belediyemizde çalışma arkadaşlarımızla birlikte hazırlamıştık ve sizlere sunmuştuk. Etap etap, adım adım tarımsal kalkınma projemizi sizlerle birlikte gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız ekonomik krizi, artan hammadde fiyatlarını, tarlada artan fiyatları, gübre ve yemdeki artışları görüyorsunuz. Bu sıkıntıyı en derin siz hissediyorsunuz. İşte bu anlamda Merkezefendi Belediyesi olarak üreticimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çünkü üretim bizim için çok önemli. Bizler artık betona yatırım yapmayacağız. Bizim dev, ultra, mega projelerimiz yok demiştik. Biz insan odaklı, mahallenin ihtiyacına yönelik, sizin ekonominize yönelik projelerle, sosyal belediyecilik anlayışıyla sizlerin karşısında olacağız demiştik. Bugün baktığımızda bu gerçeklik biraz daha ortaya çıkıyor” dedi.

“8 BİN ÇOCUĞA HALK SÜT”

Göreve geldikleri günden bu yana Halk Süt dağıttıklarını dile getiren Doğan, “Aylık 8 bin çocuğumuza şu anda Halk Sütümüzü ulaştırıyoruz” dedi. Kooperatif, dernek ve STK’Lrı desteklediklerini kaydeden Doğan, “Halk sütü Hay-koop ile birlikte yapıyoruz. Bu anlamda kooperatiflere de destek oluyoruz. Aylık süt maliyetimiz 160 bin lira iken bugün itibariyle 300 binli rakamları gördü. Hiç problem değil. Merkezefendi’de hiçbir çocuk sütten mahrum kalmayacak. Söz veriyorum ne olursa olsun hem üreticinin yanında olacağım hem de Halk Sütü bütün çocuklara ulaştırmaya devam edeceğiz. Bugün dönüp baktığımızda artan maliyetler karşısında sizlerin çok zor durumda olduğunu görüyoruz. En son 200 TL olan gübre fiyatı bugün itibariyle 450 TL civarında” diye konuştu.

“ÜRETMEKTEN VAZGEÇMEYİN”

Üreticinin yanında olmaya gayret edeceklerini söyleyen Doğan, şöyle konuştu:

“Siz üreticilerimizin yanında sonuna kadar olmaya gayret göstereceğiz. Yazın da bir kuraklık yaşadık hep birlikte. Zaten çiftçi çok zor durumda. Bütün bunları gördüğümüzde endişeleniyoruz. Bir de bunun üzerine ekonomik kriz, artan hammadde fiyatları, genç işsizlik, köyden şehre bir göç ekleniyor. Peki üretmeyeceğiz de ne olacak? Bu çok sıkıntılı bir durum. Sizler üreteceksiniz ki bizler buralarda ayakta durabilelim. Sizler üreteceksiniz ki çocuklarımız, gençlerimiz geleceğe umutla ve güvenle bakacak. En önemlisi de sizler üreteceksiniz ki bu ülke ayakta duracak. Ama lütfen üretmekten vazgeçmeyin. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Söz veriyorum Tarımsal Eylem Kalkınma Planımızı bu ekonomik krizde, bu desteklerimizi giderek artıracağız. Bizim sizden isteğimiz ekin, biçin. Söz veriyorum kimse almasa dahi Merkezefendi Belediyesi olarak bizler alacağız. 100 ton gübre dağıtımımız hayırlı, uğurlu, bereketli, bol kazançlar olsun.”

 

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ HER ZAMAN ÜRETİMİN YANINDA”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici konuşmasınla şu ifadelere yer verdi:

“Merkezefendi Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden beri darda, zorda olanların yanında olan Sayın Belediye Başkanımız Şeniz Doğan’a yapmış olduğu sosyal belediyecilik ve tarımda, hayvancılıkta kalkınmaya vermiş olduğu önemden dolayı huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Merkezefendi ilçesinin büyük bir bölümü kurak tarımın yapıldığı alanlar. Sulak tarımın yapıldığı alanlar da var ama bu sene bir kez daha gördük ki kuru tarımın yapıldığı alanlarda iklim şartlarının bizi zorladığı, kayıplar yaşadığımız dönemde yine imdadımıza Merkezefendi Belediye Başkanımız yetişti. Daha önce küçükbaş hayvan desteği ve ailelere süt yardımı yapan Belediye Başkanımız her zaman üretimin yanında. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

ÜRETİCİLERDEN TEŞEKKÜR

Programa katılan çiftçi Seyit Duran üreticinin zor durumda olduğunu belirtti. Alım gücünün çok düştüğünü söyleyen Duran, destekleri için Doğan’a teşekkür etti. Öte yandan Hüseyin Tokmak ise, “Havalar çok kurak gidiyor. Zamlar da bizi mahvetti. Başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ilçe sınırları içerisinde arpa ve buğday üretimi yapan ‘ÇKS’ belgesine sahip çiftçilere, 60 dekara kadar her üç dekar başına bir çuval gübre desteği sağlandı.