30.11.2021, Salı
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’de vektör ve haşerelere karşı ilaçlama...

Merkezefendi’de vektör ve haşerelere karşı ilaçlama çalışması

Haber Merkezi - 18 Kasım 2021 Perşembe - 10:36 Merkezefendi’de vektör ve haşerelere karşı ilaçlama çalışması

Merkezefendi Belediyesi tarafından, ilçe genelinde vektör ve haşerelere karşı ilaçlama çalışması başlatıldı.

A- A+

Yaz aylarında ilçe sınırları içerisinde bulunan gölet, kanal, foseptik, bodrum suları, sucul ortamlar, gübrelik alanlar, besihaneler, semt pazarları gibi alanlarda ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştiren Merkezefendi Belediyesi, kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte vektör ve haşerelere karşı kış mücadelesi başlattı.

Merkezefendi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince menhol, rögar, kanalizasyon gibi yer altı sistemlerinde konaklayan vektör ve haşerelere karşı sıcak sisleme ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriliyor. İlaçlama çalışmalarında Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı biyosidal ilaç ve ürünlerin kullanıldığı belirtildi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, halk sağlığı konusunda da hassas olduklarını söyledi. Doğan, şunları söyledi:

“Merkezefendi Belediyesi olarak, halk ve çevre sağlığı açısından, birçok bulaşıcı hastalık oluşturabilen haşere ve vektörlerle mücadele kapsamında çalışmalarımızı kış döneminde de sürdürüyoruz. Zararlı vektör popülasyonun insanlarımızı rahatsız etmeyecek şekilde kontrol altına alınması için bilimsel verilere dayalı, kültürel, fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri uyguluyoruz. Ekiplerimiz bu çerçevede özellikle sivrisinek, karasinek ve hamamböceği gibi vektörlerin larva ve ergin mücadelesi yapmaktadır. Kış aylarında yapılan mücadele ne kadar iyi olursa yaz aylarındaki mücadele de o denli başarılı olur. Bundan sonraki süreçte de mücadelemiz düzenli bir şekilde devam edecek.”