27.10.2021, Çarşamba
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’de Köy Enstitüleri kurucusu Tonguç anısına...

Merkezefendi’de Köy Enstitüleri kurucusu Tonguç anısına hatıra ormanı

Haber Merkezi - 24 Haziran 2021 Perşembe - 15:46 Merkezefendi’de Köy Enstitüleri kurucusu Tonguç anısına hatıra ormanı

Merkezefendi Belediyesi ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği işbirliğiyle Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç ve Cumhuriyetin tüm eğitim öncülerinin anısına hatıra ormanı oluşturuldu.

A- A+

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç’un ölüm yıl dönümünde, Adalet Mahallesi’nde oluşturulan hatıra ormanında ilk fidanını toprakla buluşturdu. 2 bin 500 metrekarelik hatıra ormanına 35 çınar ağacı dikildi. Düzenlenen törene Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Başkanı Ayşegül Odabaşıoğlu, Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Merkezefendi Belediyesinin Köy Enstitüleri ruhunu yaşatmaya çalıştığını belirten Doğan, eğitimi doğru, düzgün ellerden, eşit derecede dağıtarak çocuklara ulaştırdıklarını söyledi. Doğan, “Köy Enstitüleri bizim için çok önemli. Keşke bugünlere kadar getirebilseydik. Keşke kapatılmasaydı da o ruhu yaşatabilseydik. Ama maalesef birileri tarafından Köy Enstitüleri tehlike görülerek kapatıldı. Köy Enstitüleri sadece o köyde eğitim vermiyordu. O köyde yaşayan çocukların, kadınların, gençlerin eğitimine olduğu gibi, her türlü sosyal hayatına da katkı sağlıyordu. Bir çocuğun enstrüman çalmasında, meslek edinmesinde İsmail Hakkı Tonguç gibi eğitim mimarlarımızın emeği çok büyük. Merkezefendi Belediyesi olarak, bu yeni dönemde elimizden geldiği kadar Köy Enstitüleri ruhunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle dezavantajlı mahallelerde açtığımız ‘Kadın Çocuk Yaşam Merkezleri’ ile o ruhu yaşatmaya çalışıyoruz. Tabi Köy Enstitüleri kurucuları kadar olmasa da İsmail Hocam ve Yücel Hocam kadar yapamasak da biz buralarda eğitimi doğru düzgün ellerden, eşit derecede dağıtarak çocuklarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam

“BU HATIRA ORMANI ÇOK ANLAMLI VE ÖNEMLİ”

Hatıra ormanının çok önemli ve anlamlı olduğunu söyleyen Doğan, “Bugün İsmail Hakkı Tonguç’un anısına bu hatıra ormanını hep birlikte oluşturacağız. Merkezefendi Belediyesi olarak yeşil alan anlamında da parklar anlamında da yeni dönemde çok büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu hatıra ormanının, bu ağaçların İsmail Hakkı Tonguç adına dikilmesi çok önemli ve anlamlı. Köy Enstitülerine emek veren, bu yolda yürüyen, kendisiyle bir belgesel çektiğimiz Yücel Hocama da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Başkanı Ayşegül Odabaşıoğlu, “Bugün buraya eğitim devrimcisi, eğitimde eşit haklar getiren, yoksul çocukların, dezavantajlı çocukların hayatına dokunan ünlü eğitim devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç’u hem anmak hem de İsmail Hakkı Tonguç ve Köy Enstitülerini yaşatmak için bir araya geldik. İsmail Hakkı Tonguç, bir baba, demokratik, eşitlikçi, bilimsel, özgün bir eğitim sistemi olan Köy Enstitülerini kuran, uygulayan, yaşatan bir insan. İsmail Hakkı Tonguç, iyi bir lider, örgütüne, Köy Enstitülerinde çalışacak müdürlerini seçen çok iyi bir önder. Kendisini saygıyla, rahmetle, özlemle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Yücel Güngör ise, “Öncelikle sevgili Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Tonguç Baba’yı böyle onurlandırdığı için, böyle bir yeri bize tahsis ettiği için. İsmail Hakkı Tonguç’a gerçekten babaydı. Özellikle geri kalmış yörelerimizin çocuklarının okutulmasında, onların hayata atılmasında, onların bu ülkeye yararlı olmasında, onların Atatürkçü, Cumhuriyetçi yetişmelerinde açılan okulların mimarı olduğu için. Ve dünyada eşi benzeri olmayan okulları ancak o açtı. Ve dünyaya da örnek oldu” dedi.