13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’de Alzheimer Günü etkinliği

Merkezefendi’de Alzheimer Günü etkinliği

Haber Merkezi - 21 Eylül 2021 Salı - 17:58 Merkezefendi’de Alzheimer Günü etkinliği

Merkezefendi Belediyesinin Alzheimer Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte Başkan Şeniz Doğan, hastalar ve yakınlarıyla bir araya geldi.

A- A+

Alzheimer Günü etkinliği, Merkezefendi Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezi’nde yapıldı. Düzenlenen mini eğlencede katılımcılar eğlenirken, Nörolog Uzm. Dr. Fatma Efendizade de seminer verdi. Alzheimer hastaları ile nasıl bir iletişim kurulması gerektiğini, yaşanan sorunlar ve çözümleri ile ilgili bilgiler aktaran Efendizade, Alzheimer teşhisi konulan bireyin sosyal hayattaki yerini, bakımını üstlenen kişilerde meydana gelen tıbbi ve psikolojik sorunları tüm yönleriyle ele aldı.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da, Denizli’ye ilk Alzheimer merkezini kazandırarak örnek olduklarını, bu merkezde rahatsızlığın ilerlemesini engellemeye çalışacaklarını söyledi. Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DENİZLİ’YE İLK ALZHEİMER MERKEZİNİ KAZANDIRDIK”

“Bu binayı çalışmalarımız sonucunda Merkezefendi Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezi haline getirdik. Denizlimizde Alzheimer merkezi yoktu. Bir ilki gerçekleştirerek Denizlimize Alzheimer Merkezimizi kazandırdık. Bu anlamda da sizlerle birlikte örnek olduk. Bizler şunu istiyoruz. Hiç kimse yaşadığına pişman olmasın. Yaşlılarımız, büyüklerimiz bizim için bir değer. Onların mutlu olmalarını, güzel bir şekilde yaşamalarını istiyoruz. Fakat herkes eşit şanslara sahip değil. Özellikle ekonomik durumu iyi olmayan ailelerimiz başta olmak üzere, bir Alzheimer rahatsızlığı bulunan büyüğü varsa ailelerimiz büyük zorluk çekiyorlar. Yakınlarının düzenleri değişiyor, psikolojileri etkileniyor. Biz burada aileleri de rahatlatmak istiyoruz. Sizlerin çektiği sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bu öyle bir rahatsızlık ki iyileştiremiyoruz ama yaptığımız araştırmalar neticesinde ilerlemesini engelleyebiliyoruz. Rahatsızlığın ilerlemesini engelleyecek aktivitelerimiz olacak. Onları eğlendirip, onlarla oyunlar oynayacağız. Sizlerle birlikte ortak seminerler yapacağız.”

Haberin DevamıReklam

“BÜYÜKLERİMİZİ HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

En ince ayrıntısına kadar araştırarak Alzheimer Yaşam Merkezi’ni büyüklere özel olarak hazırladıklarını kaydeden Doğan, bu merkezin bir proje değil maneviyatı olan bir yer olduğunu belirtti. Doğan, “Burayı yaparken çok iyi araştırdık. Bir işi yapmış olmak için yapmıyoruz. Kadıköy Belediyemizin iki tane Alzheimer merkezi var. Oralara gittik. Alzheimer rahatsızlığı olan büyüklerimize ne iyi gelecekse, onlar için ne elverişliyse burayı ona göre yaptık. Bizim için önemli olan buranın sizler tarafından kullanılması ve sizlere fayda sağlamasıdır. Büyüklerimize ne kadar fayda sağlarsak bizler de o kadar mutlu oluruz. İnanıyorum ki burada en iyi şekilde ilerleyeceğiz, büyüklerimize fayda sağlayacağız. Sizlerden gelen talepler bizler için çok önemli. Tüm sorunlarınızı çözmek için bu merkezlerimizi ilçemize kazandırıyoruz. Bu merkezlerimiz sizlerin. Büyüklerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için bu merkezlerimizi açtık. Sizlerle birlikte bu merkezlerin sayısı artıralım, daha çok büyüğümüze yardımcı olalım. Güzel bir ortam var burada. Büyüklerimiz burada mutlu. Umut ediyoruz ki rahatsızlıklarının ilerlemesini engelleriz. Alzheimer Merkezimiz hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.