25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi ilçesinde ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Merkezefendi ilçesinde ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Haber Merkezi - 6 Mayıs 2021 Perşembe - 12:52 Merkezefendi ilçesinde ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Merkezefendi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler, halk ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriyor.

A- A+

Birçok bulaşıcı hastalığa sebep olabilen vektör ve haşerelerle mücadele kapsamındaki çalışmalar havaların ısınmasıyla birlikte daha da hızlandırıldı. Kış aylarında menhol, rögar, kanalizasyon, yaz aylarında sivrisinek üreme alanları olan gölet, süs havuzu, kanal, foseptik, bodrum suları, sucul ortamlar ile karasinek üreme alanı olan, gübrelik alanlar, besihaneler, semt pazarları gibi alanlarda 14 araç ve 39 personelle ilaçlama çalışmaları periyodik olarak yapılıyor.

Bu arada, 31 Ekim’e kadar sürecek gece ilaçlama çalışmaları da üç günlük periyotlarla başlatıldı. İlaçlama çalışmalarında sivrisinek ve karasinek gibi vektörlerin larva ve ergin mücadelesinde Sağlık Bakanlığından ruhsatlı biyosidal ilaç ve ürünler kullanılıyor. Bu çalışmadaki amacın canlıların tamamen yok edilmesi değil, salgın hastalık oluşturmayacak şekilde kontrol altında tutulması olduğu belirtildi.

Merkezefendi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ayrıca coranavirüs salgının başlangıcından bu yana da ilçe sınırları içerisindeki dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.

 

DOĞAN, EKİPLERLE BİR ARAYA GELDİ

Halk sağlığına büyük önem verdiklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ilaçlama ekibi ile bir araya geldi. Çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi alan Doğan, “Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz gece gündüz, yaz kış hemşehrilerimizin sağlığı, huzuru için tüm gücüyle çalışıyor. Merkezefendi Belediyesi olarak halk ve çevre sağlığını fazlasıyla önemsiyoruz. Merkezefendimizi temiz, sağlıklı ve huzurlu bir ilçe yapma noktasında çalışıyoruz. Havaların ısınmasıyla gece yaz ilaçlamalarına başladık. Asıl dönemimiz şimdi başlıyor. Ekim ayına kadar daha yoğun bir şekilde çalışacağız. Merkezefendili hemşehrilerimizin rahat ve huzurlu bir yaz geçirmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

UZMANLARDAN UYARI

Merkezefendi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Halk Sağlığı uzmanları da “İnsan sağlığına zararlı vektörlerle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların daha başarılı olması için bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Vatandaşların evlerinde, bahçelerinde sivrisinek üreme kaynakları olan büyük küçük su birikintisi olmasına izin verilmemesi, ağzı açık varil, bidon, kova, saksı, araba lastikleri ve çeşitli kaplar içinde su biriktirilmemesi, süs ve yüzme havuzlarındaki suyun, uzun süre hareketsiz bırakılmaması, fosseptiklerin ağzının kapalı olmasına dikkat edilmesi, evcil hayvan suluklarındaki suyun sık sık değiştirilmesi gerekmektedir” uyarısında bulundu.