27.10.2021, Çarşamba
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi Belediyesinin mamaları ile 1.200 sokak...

Merkezefendi Belediyesinin mamaları ile 1.200 sokak hayvanı besleniyor

Haber Merkezi - 4 Ekim 2021 Pazartesi - 11:26 Merkezefendi Belediyesinin mamaları ile 1.200 sokak hayvanı besleniyor

Merkezefendi ilçesinde hayvan dostları, belediyenin ürettiği mamalar ile bin 200 sokak hayvanın beslenmesini sağlıyor.

A- A+

Merkezefendi Belediyesinin Türkiye’ye örnek olan “Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi”nde sokak hayvanları için mama, kedi ve köpek kulübesi üretimi hız kazandı. Otel, restoran, lokanta, fabrika ve evlerden alınan fazla yemekler ile ekmekler, tesiste mamaya dönüştürülüyor. Aylık 4,5 ton olan üretim 6 tona çıkarılırken, beslenen sokak hayvanı sayısı da bin 200’e yükseldi.

Merkezefendi Belediyesinin, mamaların üretiminden dağıtımına, kedi ve köpek yuvası yapımından belirlenen noktalarına konulmasına kadar gerçekleştirilen çalışmalarla aylık 42 bin lira tasarruf sağladığı belirtildi.

CAN DOSTLAR İÇİN YUVA

Merkezefendi Belediyesi Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’nde, kullanım ömrü tamamlanmış eski mobilya ve paletlerden kedi, köpek ve kuş yuvalarının yapımı da devam ediyor. Aylık ortalama 30 yuva üretiliyor. Üretilen kedi yuvaları parklara, köpek yuvaları ise hayvan severlere hediye ediliyor. Yuva ve mama talebinde bulunmak isteyen hayvanseverler 444 8 662 numaralı çağrı merkezinden başvuru yapabilecek.

Haberin DevamıReklam

 TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi, Türkiye’ye örnek oldu. Birçok kurum, kuruluş ve belediyeden görevliler tesiste incelemelerde bulundu. Mama üretim makinesi, İstanbul’da gerçekleştirilen CHP’li Belediyeler Tarım Zirvesi’nde de büyük ilgi gördü.

“CAN DOSTLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi Belediyesi olarak sokak hayvanlarını hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını ve onlara sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti. Doğan, “Biz geri dönüşüm yoluyla her ay 6 ton mama üretmeye ve gönüllülerimizle birlikte her gün ortalama 1200 can dostumuzu beslemeye devam ediyoruz. Onları korumak ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak hepimizin görevi. Bu dünya, onlarla güzel. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde farkındalık yaratmalıyız” dedi.