30.07.2021, Cuma
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi Belediyesi güneşten yılda 160 bin...

Merkezefendi Belediyesi güneşten yılda 160 bin kWh enerji üretecek

Haber Merkezi - 13 Haziran 2021 Pazar - 12:55 Merkezefendi Belediyesi güneşten yılda 160 bin kWh enerji üretecek

Merkezefendi Belediyesi, Merkez Kütüphane’nin çatısında kurduğu güneş enerji santraliyle yılda yaklaşık 160 bin kWh enerji üretmeyi hedefliyor.

A- A+

Üretim ve tasarruf konuların çalışmalarını sürdüren Merkezefendi Belediyesi, bu kapsamda Merkez Kütüphane’nin çatısına güneş enerji santrali kurdu. Kütüphanenin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması amacıyla, 900 metrekarelik alana kurulan santralde toplam 224 panel ve 3 invertörün (güç çevirici) bulunduğu belirtildi. 69 kWe (elektriksel güç) gücündeki güneş enerji santraliyle yılda toplam 160 bin kWh (kilovat saat) enerji üretilmesi hedefleniyor.

ARTAN ENERJİ SATILACAK

Yapılan açıklamada, üretilen enerjinin Merkez Kütüphane’de kullanılacağı, artan enerjinin satılacağı ifade edildi. Satıştan elde edilen tutar, Merkezefendi Belediyesi’nin elektrik faturalarından mahsup edilerek tasarruf sağlanacağı bildirildi.

“TASARRUF SAĞLANACAK”

Üreten, tasarruf eden ve bütçeyi doğru kullanan bir belediye olduklarını söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, güneş enerjisi sistemlerinin daha sağlıklı bir çevreye katkıda bulunmanın en iyi yollarından biri olduğunu söyledi. Doğan, “Adalet Mahallemizde hizmet veren ve bulunduğu konum itibariyle tüm gün güneş gören Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanemizin çatısına güneş enerji santrali kurduk. Böylelikle kendi elektriğimizi üreteceğiz. Ürettiğimiz enerjinin bir kısmıyla kendi ihtiyacımızı karşılarken, geri kalan enerjinin satışını sağlayacağız. Sattığımız elektrik enerjisinin tutarı, elektrik faturalarımızdan mahsup edilecek ve bu yolla tasarruf sağlanacak. Her zaman söylediğimiz gibi üreten, bütçeyi doğru kullanan, tasarruf eden bir belediyeyiz. Kurduğumuz santral, güneşten temiz, yenilenebilir enerji oluşturacağı için çevremize de fayda sağlayacak” diye konuştu.