20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Doğan’dan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

Doğan’dan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

Haber Merkezi - 10 Eylül 2021 Cuma - 15:33 Doğan’dan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’ne katılan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Bizler Türkiye’de kadın olarak büyük bir mücadele verirken, iktidar tarafından bir günde İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Biz mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” dedi.

A- A+

İzmir’de, 65 ülkeden 864 akademisyen, bilim insanı, ulusal ve yerel yöneticinin katılım gösterdiği Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’nde Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, , ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanmasında Kültürün Rolü’ konulu panelde konuşma yaptı. Merkezefendi Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kadın Çocuk Yaşam Merkezleri, Kadın Kooperatifi, kadın üreticilere yönelik destekleme programları, gelişim kursları ve bu alandaki diğer projeleri anlatan Doğan, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, bireylerin cinsiyet temelli ayrımcılığa uğramdan toplumsal yaşamın her alanında eşit olarak yer alması, görülebilmesi, güçlenmesi, temsil edilmesi olarak ifade edilmektedir. Kadın erkek eşitliğine yönelik tedbirlerin alınmasında yerel yönetimlerin daha etkin olduğunu ve olacağını görüyoruz. İki buçuk yıllık başkanlık döneminde bu sıkıntıları yaşayarak çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

“KADINLAR AYRIMCILIĞA UĞRUYOR”

Kadın ve kız çocuklarının dünya nüfusunun %50 ‘sini oluşturduğunu dile getiren Doğan, “Toplumumuzda doğuştan ve sonradan edinilmiş kültürel özellikler ve farklılıkları nedeniyle bir grup, genellikle kadınlar ayrımcılığa uğramakta, bilinçli ve programlı şekilde toplumun bir kesimi yalıtılmaktadır. Ne bütün insanlar aynıdır, ne de bütün kadın ya da erkekler aynıdır. Bir toplum ne kadar farklılık ve çeşitlilik barındırıyorsa, o kadar zengindir. Toplumda kimliklerimiz, mesleklerimiz, statümüz, dış görünüşümüz farklı olabilir fakat bu farklılıklar toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bize uğratmaması gerekir” diye konuştu.

KADIN VE ÇOCUKLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Başkanlık döneminde kadın ve çocuklara pozitif ayrımcılık yaparak çalışmalar gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirten Doğan, “Pandeminin olumsuz etkileri bazı toplumlarda eğitim, sağlık, beslenme, barınma gibi alanlardaki adaletsizliği daha belirgin hale getirdi. Bu adaletsizlik, en bariz olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda karşımıza çıkıyor. Pandemide ilk işten çıkarılanlar ne yazık ki kadınlarımız oldu” ifadesini kullandı. Yerel yöneticilere ve kadın başkanlara çok büyük iş düştüğünü kaydeden Doğan, “Bizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu durumu göz önüne olarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte kadın ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılıklarla İki buçuk yıllık dönemde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

KADIN ÇOCUK YAŞAM MERKEZLERİ VE KADIN KOOPERATİFİ

Kadınların ekonomik özgürlüklerinin kendileri için büyük önem taşıdığını söyleyen Doğan, “Bu dönemde eğitime ulaşamayan çocuklarımıza destek olmak için birçok mahallemizde kadın çocuk yaşam merkezleri açtık. Burada eğitimde ve sağlıkta, kadın ve çocuklar için bir adalet yaratmaya çalıştık. Ekonomik özgürlüğünüz yoksa maalesef bir başkasına bağımlısınızdır. Bizim için kadınların ekonomik özgürlüğü çok önemli” dedi. Kadınlara istihdam sağlamaya çalıştıklarının altını çizen Doğan, şunları söyledi: “Kadın Kooperatifimizi kurduk. Kadın Kooperatifimizin kuruluş sürecinde odalarımızla, derneklerimizle ve sivil toplum kuruluşları ile görüş alış verişinde bulunduk. Şu an kadın kooperatifimizin ortağı olan kadınlar, hem üretmenin değerini biliyorlar, hem sosyal hayata aktif olarak bağlanıyorlar, hem de buradan para kazanıyorlar.”

“KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİNDEKİ ENGEL EĞİTİM”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaratmış olduğu bir diğer sorun da kadına şiddet diyen Doğan, “Maalesef ülkemizde kadına karşı şiddet özellikle de son 15 senede çok arttı. Hukukçu kimliğim ile konuşmak gerekirse, kadına karşı şiddetin önlenmesindeki en büyük engel, eğitim. Ailelerin, kadınların ve erkeklerin bilinçlendirilmesinin yanında merkezi yönetim tarafından uygulanan cezaların ciddi şekilde caydırıcı olması gerekiyor. Bizler mücadele ediyoruz. Kadınlara hukuki destek veriyoruz. Bize başvuran kadınlarımıza avukat desteği sağlıyoruz. Denizli Barosu ve diğer sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde, hak arama mücadelesinde olan her kadın arkadaşımıza destek oluyoruz. Bunun yanı sıra ekonomik zorluklarla mücadele eden kadınlara da destek veriyoruz” dedi. İlçeye kazandırdıkları kadın çocuk yaşam merkezler ile kadınların her türlü sorununu çözmeye çalıştıklarını söyleyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evde bakım hizmetlerimiz ile de hasta, yaşlı veya engelli olan dezavantajlı kadınlarımız için bakım sağlayarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sıkıntı yaşayan kadın üreticilerimize ciddi şekilde destek sağlıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yerel yönetimler olarak son verme durumundayız. Toplumun kadınlara bakış açısını değiştirmek zorundayız. Kadınların bulundukları şehirde, ilçede kendilerini ifade edebilecekleri, kendi yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri, rahatça dolaşabilecekleri kent peyzajlarını ve mimarı eserleri ilçemizde birer birer gerçekleştirmeye devam ediyoruz.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Türkiye’de kadınların büyük bir mücadele içinde olduğunu ve bu mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini belirten Doğan konuşmasını, “Bizler Türkiye’de kadın olarak büyük bir mücadele verirken, iktidar tarafından bir günde İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Biz mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz, asla yılmayacağız” diyerek noktaladı.