Doğan: Bilim Merkezi, planetaryum ve mars simülasyonuna ev sahipliği yapacak – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Doğan: Bilim Merkezi, planetaryum ve mars...

Doğan: Bilim Merkezi, planetaryum ve mars simülasyonuna ev sahipliği yapacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Eylül 2023 Cuma - 12:13Güncelleme: 22 Eylül 2023 Cuma - 12:14
Doğan: Bilim Merkezi, planetaryum ve mars simülasyonuna ev sahipliği yapacak

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, yapımı süren Bilim Merkezi’nde planetaryum, mars simülasyonu ve çeşitli alanlarda laboratuvarların yer alacağını belirtti.

Eğitime her zaman destek olan Merkezefendi Belediyesi, ilçe genelindeki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Selçukbey Mahallesi’nde yapımı devam eden Bilim Merkezi hakkında açıklamalarda bulunan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bilim Merkezi’nin 4 bin 492 metrekare kapalı alandan ve Bodrum Katı, Yer Katı ve Gök Katı olmak üzere üç kattan oluştuğunu aktardı.

ÇEŞİTLİ LABORATUVARLAR YER ALACAK

Doğan, merkezde evren, galaksi, yıldızlar, Uzay Bilimleri ve Havacılık ile ilgili simülasyonlar ve düzenekler, gök cisimlerine ait yapay olarak hazırlanan görüntülerin özel yansıtıcı ve efekt kullanarak, kubbe halinde bulunan tavanlara yansıtarak gösterileceği, izleyicilerine uzaydaymış hissi verecek olan planetaryum, Mars Simülasyonu ve topraksız tarım ile ilgili çalışmalar yer aldığını kaydetti. Eğitim ve kütüphane olarak hizmet verebilecek çok amaçlı bir salon, robotik, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları ve teknik hacimler gibi sosyal alanlar da bulunduğunu dile getirdi.

Haberin DevamıReklam
“ORTAK BİR ÖĞRENME VE PAYLAŞMA ALANI OLUŞTURACAK”

Bilim Merkezi’nin gençlere yapılan en verimli yatırımlardan biri olacağını söyleyen Doğan, eğitime ve bilime her zaman destek olduklarını söyledi. Doğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Geleceğin aydınlık yarınlara taşınmasında bilim ve teknolojiye verdiğimiz değerle birlikte ilçemize birçok proje kazandırdık. Bu projelerimize en kısa zamanda Bilim Merkezimiz de eklenecek. Merkezefendi’nin vizyonuna yakışacak ve çehresini değiştirecek merkezimizde gelecek nesiller bilimle buluşacak. Geniş bir yelpazede bilimsel etkinlikleri barındırarak, öğrenmeyi ve keşfetmeyi keyifli hale getirecek merkezimiz ile hem gençlerimizin ve hemşehrilerimizin gelişimine hem de teknolojinin ilerlemesine katkı sağlayacağız. Bilim Merkezimiz, her yaştan bilim severleri bir araya getirerek, ortak bir öğrenme ve paylaşma alanı oluşturacak. Bilim Merkezimizi en kısa sürede tamamlayıp hizmete açacağız.”