14.07.2020, Salı
23 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu

Merkezefendi Belediyesinin Engelsiz Yaşam Parkı hizmete açıldı

Haber Merkezi - 3 Aralık 2019 Salı - 17:33 Merkezefendi Belediyesinin Engelsiz Yaşam Parkı hizmete açıldı

Merkezefendi Belediyesi tarafından Muratdede Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Parkı, Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Gerçekleştirilen programda engelli spor kulüplerine ve sporculara malzeme desteği yapıldı.

A- A+

Merkezefendi Belediyesi, ilçede engellilere yönelik Engelsiz Yaşam parkı projesini tamamlayıp hizmete sundu. Muratdede Mahallesi 402 Sokak’taki alanda engelli vatandaşların faydalanabileceği oyun parkı ve kafeterya kazandırıldı. Parkın açılış törenine Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, İYİ Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Mehmet Ertuğrul Gökce, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Melek Kodal Akdemir, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Necdet Yılmaz, Fatma Atıcı Bakcan ve Fatih Coşkun, meclis üyeleri, dernek ve kulüp başkanları, engelli sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, törendeki konuşmasında “Engelli bireyler adına bir farkındalık yaratmak için bugün hep birlikte buradayız. Ülkelerin ve şehirlerin gelişmişlik düzeyi engellilere sağlanan ulaşımla, istihdamla ve barınmayla doğru orantılıdır. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren engelli bireylerimizle ve çocuklarımızla yakından ilgilendik. Engelsiz Yaşam Akademimizi daha da güçlendirmeye karar verdik. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurduk. Görme engelli çocuklarımız için en kısa zaman içerisinde de güzel bir laboratuvar ve sınıf geliştireceğiz” dedi.

“ENGELLİ ÇOCUKLARA İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

Park içerisinde kafeteryada engelli çocuklara istihdam sağlayacaklarını belirten Doğan, “Gerçekleştireceğimiz açılışı özellikle bugün yapmak istedik. Kısa bir zamanda yetiştirdik. Parkımızda üç tane oyun gurubumuz var. Engelli çocuklarımızın annesiyle birlikte kullanabileceği salıncaklarımız, tahterevallilerimiz var. Çocuklarımızın spor yapabileceği spor aletleri var. Ve parkımızın içerisinde Engelsiz Kafe inşa ettik. Engelsiz Kafe’de özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize istihdam sağlamak için burada engelli çocuklarımızı çalıştırma kararı aldık” diye konuştu.

“ORTAK AKILLA BİRÇOK PROJEMİZ OLACAK”

Engellilerin spor yapmasına yönelik çalışmaları destekleyeceklerini de kaydeden Doğan, “Engelli amatör spor kulüplerimize malzeme desteği yapacağız. Onların spor yapmalarını gönülden destekliyoruz. Bizler hepimiz biliyoruz ki hepimiz bir engelli adayıyız. Bu sebeple engellilerin sorunlarını ve sıkıntılarını bilerek hareket etmeliyiz. Onların günlük ve güncel yaşantılarını bizler daha da kolay hale getirmemiz gerekiyor. İşin ucunda belediye olunca sorumluluğumuz da ağır. Bu noktada dernek başkanlarıyla bir ortak akıl toplantısı yaptık. Merkezefendi Belediyesi’nde en hassas konuların bir tanesi de engelliler olduğu ortaya çıktı. Biz de buradan dersimizi aldık ve bu yeni dönemde engellilerle birlikte hem sosyal anlamda hem yapısal anlamda ortak akılla birçok projemiz olacak” ifadelerini kullandı.

“ANNE VE BABALARI RAHATLATACAK PROJELER YAPACAĞIZ”

Engelli bireylere istihdam sağlayıcı projeleri de hayata geçireceklerini dile getiren Doğan, üreten Merkezefendi modelini inşa etmek istediklerini, engelli bireye sahip anne ve babaların yerinin ayrı bir yer tuttuğunu, onları dinlendirecek projeler hazırladıklarını söyledi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu ise Dünya Engelliler Günü’nde güzel bir açılışı gerçekleştirmenin memnuniyetini duyduğunu belirterek, “Hepimiz engelli adayıyız. Bir pıhtı atması, bir trafik kazası hepimizi engelli bir insan konumuna getirebilir. Merkezefendi ilçemizde Merkezefendi Belediyemiz hakikaten özellikle son bir yıldır engelli vatandaşlarımızın sahiplenmesi, sosyal yaşama dâhil edilmesinde ciddi işlere imza atıyor. Engelli vatandaşlarımıza ve özellikle engelli çocuklarımıza hizmet etmek üzere Merkezefendi Belediyemiz tarafından çok güzel bir Engelsiz Yaşam Parkı ve engelsiz kafe çok kısa zaman içerisinde inşa edilmiş. Engelli bireylerimizin ve onların ailelerine, tüm Merkezefendili ve Denizlililerin hizmetine sunulmuş. Bu kararı alan ve hayata geçirilmesinde emeği olan başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese bütün engelliler adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

MALZEME DAĞITIMI YAPILDI

Açılış konuşmalarının ardından engelli amatör spor kulüplerine ve sporculara malzeme desteği yapıldı. 10 spor kulübüne ve üç yüze yakın sporcuya yapılan malzeme desteğinden sonra Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılış kurdelesini Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu ve protokol üyeleri kesti. Kurdele kesiminin ardından Başkan Doğan, protokol üyelerine parkı gezdirerek bilgi verdi.

ENGELSİZ YAŞAM PARKI’NIN ÖZELLİKLERİ

Muratdede Mahallesi 402 Sokak’ ta yer alan Engelsiz Yaşam Parkı, 2 bin 950 metrekare bir alanda inşa edildi. Engelli çocukların günlük yaşamda dezavantajlarını bir kenara bırakarak tüm çocuklarla aynı alanda eğlenip oyunlar oynayabilecekleri bir alan olarak tasarlanan parkta üç adet engelsiz temalı çocuk oyun grubu, yedi adet engelsiz salıncak, bir adet anne bebek salıncağı, bir adet tekerlekli sandalye salıncağı, üç adet engelsiz tahterevalli, sekiz adet temalı zıpzıp, bir adet zekâ oyunu, dört adet el beceri oyunları ve engelsiz spor aletleri bulunuyor.

Zeminde EPDM yüzeyli dökme kauçuk kullanılan iki adet toplam 756 m² oyun alanı, 1 adet kamelya, engelsiz kafe ve kültür bitkilerinin bulunduğu peyzaj alanlarında ağaçlar, çiçek parterleri ve çalılarla tasarlanmışdır. Parkın içinde kullanılan sert zeminler için 554 m² Washbeton, 112 m² Patinatolu karo ve 284 m² Altıgen karolar kullanılarak basamaksız olarak tüm alanın gezilebilecek şekilde oluşturulmuştur.