13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi Belediyesi kendi elektriğini üretiyor

Merkezefendi Belediyesi kendi elektriğini üretiyor

Haber Merkezi - 24 Eylül 2021 Cuma - 10:12 Merkezefendi Belediyesi kendi elektriğini üretiyor

Merkezefendi Belediyesi tarafından Merkez Kütüphane’nin çatısına kurulan güneş enerji santrali üretime başladı. 900 metrekarelik alana kurulan santralde toplam 224 panel, 3 invertör (güç çevirici) ve 112 adet 950w gücünde optimizer bulunuyor.

A- A+

Yılda yaklaşık 160 bin kilovatsaat enerji üretecek olan 69 kWe gücündeki santral, 2 Eylül tarihinden itibaren yenilenebilir enerji üretiyor. Üretilen enerjinin bir kısmı Merkez Kütüphane’de kullanılırken, bir kısmının da satışı gerçekleştiriliyor. Satıştan elde edilen gelir, Merkezefendi Belediyesinin elektrik faturalarından mahsup edilerek, tasarruf sağlanıyor. Böylelikle Merkezefendi Belediyesi hem kendi enerjisini kendi üretiyor hem belediye bütçesinde tasarruf sağlıyor hem de doğaya zarar veren karbondioksit salınımının önüne geçiyor.

Çevre ve enerji yatırımlarının her zaman devam edeceğini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, her türlü enerji kaynağının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Çevre dostu yenilenebilir enerji üreterek, bütçede tasarruf sağladıklarını belirten Başkan Doğan, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Merkezefendi Belediyesi olarak her zaman üretime ve tasarrufa büyük önem verdik. Bütçemizi, kaynaklarımızı en doğru şekilde kullandık, kullanmaya da devam ediyoruz. Gün boyu güneş gören Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanemizin çatısına kurduğumuz güneş enerji santrali ile elektrik üretiyoruz. Ürettiğimiz elektriği hem kütüphanemizde kullanıyoruz hem de satışını gerçekleştiriyoruz. Böylece bir yandan bütçeye katkı sağlarken bir yandan da çevreye dost yenilenebilir enerji üretiyoruz. Enerji, geleceğimizin en önemli konularından biridir. Özellikle böyle bir dönemde de her türlü enerji kaynağını mutlaka en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Doğal kaynaklarımızı koruyarak enerji tasarrufu sağlamalıyız. Geleceğimiz için, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.”