Merkezefendi Belediyesi, depremle ilgili binaların risk taramasını yapıyor – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi Belediyesi, depremle ilgili binaların risk...

Merkezefendi Belediyesi, depremle ilgili binaların risk taramasını yapıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Aralık 2023 Çarşamba - 17:12Güncelleme: 20 Aralık 2023 Çarşamba - 17:12
Merkezefendi Belediyesi, depremle ilgili binaların risk taramasını yapıyor

Fay hattı üzerinde kurulu 24 ilden birisi olan Denizli’de, Merkezefendi Belediyesi’nce önemli bir çalışma gerçekleştiriliyor. Yerel yönetim, ilçeye bağlı 5 mahallede sokak taraması ile 5 bin 247 binanın risk analizlerini çıkardı.

Merkezefendi Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ile iş birliği yaparak “Depremden Kaynaklı Can ve Mal Kayıplarını Önlemeye Yönelik Eylem Planı” çalışması başlattı. İlçedeki binaların yapı envanterini ortaya çıkaracak olan “1.Kademe Sokak Taraması” çalışmaları Altıntop, Sırakapılar, Değirmenönü, Karaman ve Sevindik mahallelerinde yapıldı. Bu çalışmayla 5 mahallede 5 bin 247 bina ile ilgili değerlendirme yapıldı. Akkonak Mahallesi’ndeki çalışmalar ise devam ediyor.

 

DEĞERLENDİRMELER SUNUM İLE ANLATILDI

Tamamlanan 1.Kademe Sokak Tarama çalışmalarının değerlendirmeleri Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Hüdai Tirit ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Haydar Kayhan tarafından İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Şehir Bölge Plancıları, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri ve Harita Mühendisleri odalarının yetkililerine anlatıldı.

ELDE EDİLEN VERİLER DİJİTAL ORTAMA AKTARILDI

Sokak tarama çalışmalarının 1. kademesinin tamamlandığı beş mahallenin verileri dijital ortama aktarıldı. Birinci kademe değerlendirme çalışmaları ile elde edilen bilgiler de dikkate alınarak ikinci kademe değerlendirme çalışmalarının planlandığı vurgulandı.

Önümüzdeki günlerde belirlenen mahallelerde seçilecek binalarda, bina projesinden ve bina içerisinden elde edilen bilgilerden faydalanılarak ikinci kademe değerlendirme çalışmalarına başlanacak.

DOĞAN: İNİSİYATİF ALMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ

Oluşturulan eylem planı içerisinde daha önce bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ve çalışmalara devam ettiklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, tamamlanan 5 bin 247 yapıyla ilgili Merkezefendi Belediyesine başvuru yapıldığında risk analiziyle ilgili bilgi verileceğini söyledi. Doğan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Yerel yönetimler olarak çalışmalarımızı deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası olarak ayarladık. Bu noktada da çalışmalarımız sürüyor. En büyük sorumluluklarımızdan biri de bina stokumuz. Bu hassas ve önemli konu da ilgili odalarımız ile paydaşlık yapıyoruz.

Merkezefendimizde 50 mahalle var. Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı baz alarak bazı mahallelerimizde çalışmalara öncelik verdik. Beş mahallemizin birinci kademe çalışmaları bitti. Bugüne kadar nasıl bir çalışma gerçekleştirdiğimizi odalarımıza anlattık.

Yaptığımız çalışmalar ile olası bir depreme karşı en azından bir öngörü oluşturduk. Bu durumun da sadece öngörü olarak kalmasını istemediğimiz için titizlikle faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızı komple tamamladığımız zaman ilgili kurumlara raporumuzu sunacağız. İlçemizin yapısını ortaya koyacağız ve bu doğrultuda çalışacağız. Elimizden geleni yapmaya, inisiyatif almaya da her zaman hazırız. Bütün odalarımıza ve paydaşlarımıza duyarlılıkları için teşekkür ediyorum.”