24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi’de atık gıdalardan aylık 4,5 ton...

Merkezefendi’de atık gıdalardan aylık 4,5 ton mama üretiliyor

Haber Merkezi - 24 Temmuz 2021 Cumartesi - 13:37 Merkezefendi’de atık gıdalardan aylık 4,5 ton mama üretiliyor

Merkezefendi Belediyesince ilçeye kazandırılan Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi, sokak hayvanları için aylık 4,5 ton mama üretimi gerçekleştiriyor.

A- A+

Sıfır atık ve geri dönüşüm projelerinin desteklenmesi çalışmalarıyla restoranlar, fabrikalar ve evlerden sağlanan yemek ve ekmekler geri dönüşüme dahil edilerek, aylık ortalama 4,5 ton mama üretimi yapılıyor. Üretilen mamalar, 100 gönüllü aracılığıyla günlük 800 ile 1000 sokak hayvanına ulaştırılarak, beslenmeleri sağlanıyor.

 

Gerçekleştirilen işlemler sayesinde aylık 35 bin TL tasarruf sağlanırken, makine parkurunun güçlenmesi ile bu miktarın 100 bin TL olması hedefleniyor. Ayrıca Merkezefendi Belediyesi, üretimini gerçekleştirdiği mama üretim makine parkurunu Türkiye’deki belediyelere ulaştırma çalışmasında son aşamada bulunuyor.

Bu arada, Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’nde kullanım ömrü tamamlanmış eski mobilya ve paletlerden de kedi, köpek ve kuş yuvalarının yapılması sağlanarak gerekli bölgelere yerleştiriliyor.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, konuyla ilgili açıklamasında, “Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlayışla ilçemize kazandırdığımız ‘Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’ ile tüm Türkiye’ye örnek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Merkezefendi Belediyesi olarak her canlıya sahip çıkıyor, her canlıya hizmet ediyoruz. Salgınla birlikte çalışma arkadaşlarımız ve gönüllülerimiz can dostlarımızı aç ve susuz bırakmamak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Bu üretim merkezimizde hem tasarruf sağlıyoruz hem israfı önlüyoruz hem de can dostlarımızın gerek mama gerekse yuva ihtiyacını karşılıyoruz. Merkezefendi ’de ortaya çıkarılan tüm projeler ve hizmetler ile örnek ilçe yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.