18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. MERKEZEFENDİ
  8. /
  9. Merkezefendi Kadın Kooperatifi açıldı

Merkezefendi Kadın Kooperatifi açıldı

Haber Merkezi - 8 Mart 2020 Pazar - 17:17 Merkezefendi Kadın Kooperatifi açıldı

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Merkezefendi Belediyesinden anlamlı açılış. Başkan Şeniz Doğan’ın vaadlerinden biri olan Kadın Kooperatifi projesi hayata geçirildi. Merkezefendi Kadın Kooperatifi, Meserret Sokak’ta açıldı.

A- A+

Merkezefendi Belediyesi, önemli bir projesini daha hayata geçirdi. Kadın Çalıştayı’nda alınan karar ile Meserret Sokak’ta kurulan Merkezefendi Kadın Kooperatifinin açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Milletvekili Teoman Sancar, İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, İYİ Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Mehmet Ertuğrul Gökce, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Melek Akdemir, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Merkezefendi Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, törende yaptığı konuşmadı, “8 Mart, kadının toplumdaki demokratikleşmesinin, özgürleşmesinin, sosyalleşmesinin mücadelesinin verildiği önemli bir gündür, bir semboldür. Maalesef dünyada ve ülkemizde teknolojinin ve bilimin gelişmesine rağmen kadınlara olan baskı değişmiyor. Ülkemizde 17 yıldır kadının ne giyeceğine, nerede çalışacağına, gülüşüne, kısacası her konuda ve alanda baskı uygulanıyor, imtiyazlar veriliyor. Bizler, buna karşı her zaman mücadele edeceğiz. Baskılara ve şiddete göz yummayacağız” dedi.

“KADINLARA ÖNCELİK VERİYORUZ”

Kadınlara yeni istihdam alanları yaratmaya başladıklarını söyleyen Doğan, kadınların yıllardır ötekileştirildiğini, bu nedenle Merkezefendi Belediyesi olarak önceliği kadınlara verdiklerini, kadınların çalışma konusundaki mağduruyetlerini giderme anlamında hizmete açılan kooperatifi kurduklarını, burada 25 kadına iş olanağı yaratıldığını belirtti.

“ÖRGÜTLÜ MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ”

Göreve geldikleri andan itibaren kadınlar için çalıştıklarını, verilen destekle yollarına ve çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Doğan, “Bugün burada çok güzel bir görüntü var. Bu örgütlü mücadele çok güzel ve çok önemli. Her projemizde sivil toplum kuruluşları ile paydaş olmak istiyoruz. Uzun zamandır STK’ların sesi kesildi ve korkutuldu. Söz veriyorum, Merkezefendi Belediyesi olarak STK’lara destek vereceğiz. Sivil Toplum Kuruluşları bu ülkenin dinamikleridir. Örgütlü mücadelenin gücünü görüyoruz. Bizler kooperatif kurduk artık sıra sizde. Kadınlarımıza destek olacağız. İlerleyen süreçte şubeleşerek farklı sektörlerde ve alanlarda mahallerimizde yüzlerce kadına ulaşacağız. Güçlü kadınlar, güzel yarınlar” diye konuştu.

SANCAR: BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUM

CHP Milletvekili Teoman Sancar ise, Atatürk’ün, Türk kadınlarının üstün olduğunu, kahramanlığını, cefakarlığını, analığı, ülkemize bağlılığını her zaman vurguladığını, Merkezefendi’ye Şeniz Doğan ile birlikte kadın eli değdiğini, ilçede gerçekleştirilen projelerin kadınlara ve huzura yönelik projeler olduğunu, kreşte çocuklara güvenle bakılacağını, hizmete açılan kooperatifin de kadınların aynası olduğunu söyleyerek, Doğan’ı kutladı.

KARACA: MERKEZEFENDİ’Yİ KADINLARIN ÖNDERLİĞİNDE GÜÇLENDİRECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da konuşmasına kadınların gününü kutlayarak başladı. Karaca, “Merkezefendi’de ve Denizli’de mücadelesinde, çağdaş ve sorumluluk bilinciyle gece gündüz çalışan Başkan Şeniz Doğan’ın bu projesinde bulunmamak elde değildi. İyi ki gelmişim. Bu coşkuyu ve heyecanı gördükten sonra daha güçlü olduğumuzu anladım. İktidar yoluna kadınlarla gideceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var. Cumhuriyet kadını önderliğinde üreten Merkezefendi’yi güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı

Konuşmaların ardından Merkezefendi Kadın Kooperatifi büyük bir coşku ile açıldı. Protokol üyeleri atölyede gerçekleştirilen çalışmaları inceledi.