14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. KALE
  8. /
  9. Kale Biberi fidanları toprakla buluştu

Kale Biberi fidanları toprakla buluştu

Haber Merkezi - 11 Haziran 2021 Cuma - 14:48 Kale Biberi fidanları toprakla buluştu

Türkiye'nin coğrafi işaret belgeli 3 biber türünden biri olan ve Denizli'nin Kale ilçesinde yetiştirilen "Kale Biberi" fidanları toprakla buluştu.

A- A+

İlçede ve bağlı mahallerde biber fidanlarının dikimi yapıldı. Yaklaşık bin dekar alanda toprakla buluşan Kale biberinde ilk hasat bir ay sonra yapılacak. Bu yıl yaklaşık 3 bin ton biber hasadının yapılması bekleniyor.

 

Biberinin kuruduktan sonra kırmızıya döndüğünü anlatan biber üreticisi Şengül Meçin, “Bu arazide sekiz yıldan bu yana Kale Biberi dikiyorum. Biberin tohumunu kendim atıyorum. İki ay yetiştirdikten sonra bahçemize dikiyoruz. Bir ay sonra da hasada başlarız. Geçen yıl kilosunu 5 ile 7 TL’den sattık. Bu senede aynı olur inşallah. Kuru biberimizin bir dizisini 20-25 liradan verdik. Toz biberin kilosunu ise 50 liradan verdim. Salçalarımı da 30-35 liradan sattım” dedi.

Kale biberinden sos, salça, pul biber, toz biber, tarhanalık biber olmak üzere çeşit çeşit kışlık ürün elde edildiği fade edilirken,. talep olduğu takdirde yurdun çeşitli bölgelerine salçalık, kurutulmuş ya da pul biber şeklinde kargolandığı belirtildi.

DENİZLİ (İHA)