Hayla konuştu: Halk istedi, meclis kararıyla Erdoğan ve Bahçeli isimlerini kaldırdık – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. KALE
  8. /
  9. Hayla konuştu: Halk istedi, meclis kararıyla...

Hayla konuştu: Halk istedi, meclis kararıyla Erdoğan ve Bahçeli isimlerini kaldırdık

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 7 Mayıs 2024 Salı - 11:11Güncelleme: 7 Mayıs 2024 Salı - 11:12
Hayla konuştu: Halk istedi, meclis kararıyla Erdoğan ve Bahçeli isimlerini kaldırdık

Denizli’nin Kale ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi güreş meydanından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ismi de ilçe stadından kaldırıldı. Bu karar siyasi tartışmayı beraberinde getirirken, Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla, D20HABER.COM’a konuştu ve “Halk istedi, meclis kararıyla da isimleri kaldırdık” dedi.

Erkan Hayla’nın AK Parti’den Kale Belediye Başkanlığı yaptığı 2014-2019 döneminde ilçedeki güreş meydanı ve ilçe stadının isimleri değiştirildi. Tabae Antik Kenti yakınındaki güreş sahasına “Recep Tayyip Erdoğan Er Meydanı”, ilçe stadına da “Devlet Bahçeli Stadı” ismi verildi.

Hayla, daha sonra AK Parti’den istifa etti ve 2024 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanı seçildi. İlk döneminde verilen Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli isimleri kaldırılıp, yerel isimler verildi. Recep Tayyip Erdoğan Er Meydanı olan güreş alanının ismi “Kaledavaz Durmuş İncedayı Er Meydanı” olarak değiştirildi. İncedayı. 1989-1999 döneminde Kale Belediye Başkanlığı yaptı.

İlçe stadından Devlet Bahçeli’nin ismi kaldırılarak, Kale Belediyespor’un taraftarlarından Kemal Candan Emmioğlu’nun ismi verildi. Stadın yeni ismi Emmioğlu Şehir Stadı oldu.

HAYLA: SİYASİ DÜŞÜNSEYDİK İNÖNÜ, ÖZGÜR ÖZEL İSİMLERİ VERİRDİK

Spor tesislerindeki isim değişikliğinin ardından çeşitli yorumlar yapıldı, AK Parti ve MHP kanadından tepkiler geldi. Yerel gündemin öne çıkan başlığı haline gelen isim değişikliğini Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ile konuştuk ve “Neden isimleri kaldırdınız?” diye sorduk.

Haberin DevamıReklam
Erdoğan ve Bahçeli’nin isimlerinin ilk döneminde verildiğini anımsatan Hayla, “Yeniden seçildiğimizde Kale halkı, ‘Sportif faaliyetlerin yapıldığı alanlarda siyasilerin isimlerini istemiyoruz’ dedi. Ben de konuyu belediye meclisimizde gündeme getirdim. Meclisten oy birliğiyle çıkan kararla güreş meydanına Kale’ye değerli hizmetleri olan eski belediye başkanlarımızdan Durmuş İncedayı’nın, ilçe stadına da Kalespor hiçbir maçını kaçırmayan, takımın destekçisi Kemal Candan Emmioğlu’nun ismini verdik. Konuya siyasi yaklaşmadık. Siyasi baksaydık İsmet İnönü, Özgür Özel isimlerini verebilirdik. Biz, ilçemizin değerlerinin ismini verdik, onları onore ettik” yanıtını verdi.

İsim değişikliğinin “siyasi şov” olarak nitelendirilmesine de yanıt veren Hayla, “Benimle konuşmadan, sebebini sormadan halkı tahrik eder gibi konuşuyorlar. CHP’den belediye başkanı seçildim ama ben de ülkücüyüm, kimse bana ülkücülük dersi vermesin. Güreş meydanına Sayın Erdoğan’ın ismini verdiğimizde AK Parti İl Başkanı açılışa gelmedi. Sayın Bahçeli’nin ismini verdiğimizde MHP İl Başkanı’ndan tebrik telefonu almadım. Bugün hepsi reisçi, hepsi Bahçeli taraftarı oldu” diye konuştu.