30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. KALE
  8. /
  9. Akçay’ın suları çekildi, İnceğiz Kanyonu kurudu

Akçay’ın suları çekildi, İnceğiz Kanyonu kurudu

Haber Merkezi - 14 Eylül 2020 Pazartesi - 11:33 Akçay’ın suları çekildi, İnceğiz Kanyonu kurudu

Denizli'nin Kale ilçesindeki doğa harikası İnceğiz Kanyonu'na hayat veren Akçay, kurak geçen yaz aylarının ardından kurudu. Suyla dolu olduğunda doyumsuz bir güzellik sunan kanyon, bugünlerde çöl topraklarını andıran bir görüntüye sahip.

A- A+

Bölgede, “Arapapıştı” ismiyle de tanınan kanyona gelenler, Kemer Barajı’na akan Büyük Menderes Nehrinin kollarından Akçay’ın kuruduğunu görünce üzüntü yaşadı. Ziyaretçiler, sular olmasa da eşsiz manzarayı fotoğraflamaktan ise geri durmadı.

Akçay’ın sularının ulaştığı Kemer Barajı’ndaki su seviyesi de düştü. İlçe sakinleri, yaz mevsiminin sıcak geçtiği yıllarda suların çekildiğini gözlemlediklerini dile getirdi.

“SU OLMAMASINA RAĞMEN AYRI BİR GÜZELLİĞİ VAR”

Haberin DevamıReklam

İlçeden ailesiyle gezmeye gelen Resul Dalar, bölgede sular çekilmeden önce harika bir manzaranın olduğunu belirterek, “Maalesef su yok. Daha önce de gelmiştik ve suyunda etkisiyle çok güzel manzara vardı. Ancak su olmamasına rağmen yine de ayrı bir güzelliği var. Mutlaka görülmesi gereken bir yer” dedi.

Aydın’dan gelen Hatice Dal ise, “Kanyonun kuruduğunu görünce çok üzüldüm. Çok güzel bir yer burası. Yolun uzun ve zorlu olmasına rağmen dördüncü gelişim” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan gelen Erdoğan Aşkan kanyonun ismini çok duymasına rağmen ilk kez geldiğini ifade ederek, “Buranın çok güzel bir yer olduğundan bahsetmişlerdi. Görmeye geldik. Sular olduğunda ne kadar efsane bir yer olduğunu tahmin bile edemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

DENİZLİ (AA)