05.06.2023, Pazartesi
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Işıklı Gölü’nde üreme döneminde tekne turları...

Işıklı Gölü’nde üreme döneminde tekne turları iddiası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Nisan 2023 Çarşamba - 08:42Güncelleme: 19 Nisan 2023 Çarşamba - 09:15
Işıklı Gölü’nde üreme döneminde tekne turları iddiası

Denizli’nin en önemli su kaynaklarından ve sulak alanlarından olan, bitki örtüsüyle de yaban hayatına ev sahipliği yapan Çivril’deki Işıklı Gölü’nde yaklaşan tehlikeye dikkat çekildi. “Tehlike ne?” sorusunun yanıtı ise, tam da üreme döneminde gölde Ramazan Bayramı dolayısıyla tekne turları düzenlenecek olması.

Çivril, doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirası, su kaynakları, doğal yaşama ev sahipliği yapan sulak alanları ile ilin en dikkat çeken ilçelerinden birisi. Bu saydıklarımızdan ilk akla geleni de Çivril, Baklan, Bekilli ve Çal ovalarına hayat veren Işıklı Gölü. Işıklı, aynı zamanda kuş türlerinin üreme alanı, sazan ve dişli turna balığının yaşam alanı.

 

BAYRAM YAKLAŞIRKEN HAREKETLİLİK

İçinde bulunduğumuz mevsim göldeki balıkların yumurta bırakma, yaşam alanı olarak sulak yerleri seçen kuşların yuva yapma ve yumurtlama dönemi. Ancak, tüm bunlar için tehdit oluşturan bir hareketliliğin olduğu bildiriliyor. Hareketliliğin nedeni ise, Ramazan Bayramı dolayısıyla gölde tekne turları düzenlemeye yönelik çabalar.

NE NİLÜFERLER VAR NE TURU CAZİP HALE GETİRECEK GÜZELLİKLER VAR

Haberin DevamıReklam
Bu mevsimde göle tekneyle girmek, turlar düzenlemek doğal yaşamı altüst edecek bir girişim olarak nitelendiriliyor. Işıklı Gölü’ne güzellik katan nilüferlerin henüz görülmediğini belirten doğaseverler, tekne turlarının nilüfer adacıkları oluşumuna zarar vereceğine, kuş yuvarlarının bozulmasına yol açacağına, balık üremesinin etkileneceğine dikkati çekti.

Doğaseverler, tekne turlarına izin verilmemesini, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Denizli Valiliği, Çivril Kaymakamlığının gerekli önlemleri almasını istedi.

MİLLET BAHÇESİ İNŞAATI DA SÜRÜYOR

Öte yandan, Işıklı Gölü’nün yanında Çivril Millet Bahçesi’nin yapımı da devam ediyor. 14 Nisan 2021’de ihale edilen Çivril Millet Bahçesi Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca yürütülüyor. Proje bin 103 m²’lik çocuk oyun alanı, millet kıraathanesi, gezinti yolları, ahşap ve cam teraslardan oluşuyor.