01.11.2020, Pazar
9 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Işıklı Gölü’nü koruyacak önemli karar

Haber Merkezi - 17 Ekim 2020 Cumartesi - 10:46 Işıklı Gölü’nü koruyacak önemli karar

Denizli’nin en önemli su kaynaklarından olan, aynı zamanda doğal güzelliğiyle de dikkat çeken Işıklı Gölü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca "Doğan Sit-Nitelikli Koruma Alanı" ve "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" ilan edildi.

A- A+

Yıllardır hoyratça kullanım nedeniyle kirlenen, tüm olumsuzluklara rağmen Çivril, Baklan ve Çal ilçelerinde yüz binlerce dekar tarım alanına hayat veren Çivril’deki Işıklı Gölü ile ilgili önemli bir karar alındı. Işıklı Gölü Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 13.102020 tarih ve E.216204 sayılı oluru ile “Doğan Sit-Nitelikli Koruma Alanı” ve “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi.

IŞIKLI GÖLÜ

Toplam 64 kilometrekare alana yayılan Işıklı Gölü, yüzeyindeki nilüfer çiçekleriyle doyumsuz bir güzellik sunuyor. Büyük Menderes, Kufi Deresi ve Işıklı Pınarları ile beslenen göl, sulama kadar doğal hayat için de önemli yerlerden birisi. Göl; balıkçıl kuşlardan ördeklere, gülen sumrudan çamurcuna çok sayıda kuş türünün üreme ve yaşam alanı konumunda.