27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Denizli’nin Anadol araç koleksiyoncusu iş insanı

Denizli’nin Anadol araç koleksiyoncusu iş insanı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Şubat 2023 Pazartesi - 10:53Güncelleme: 20 Şubat 2023 Pazartesi - 10:57
Denizli’nin Anadol araç koleksiyoncusu iş insanı

Denizli’nin Çivril ilçesinde büyük bir halı yıkama tesisinin sahibi olan iş insanı Ahmet Gürsoy, Türkiye’de Devrim’den sonra üretilen ilk araç olarak bilinen Anadol’un koleksiyonunu yapıyor. Şimdilik 7 araçlık bir koleksiyon oluşturan Gürsoy, bunlardan birisini günlük işlerindeki ulaşım için kullanıyor.

Anadol… Türkiye’nin ilk otomobili Devrim’den sonra üretilen ve seri üretimi yapılan yerli araçtır. Tam 17 yıl yollarda görüldü. Koç Holding ile Ford ortaklığında üretime 19 Aralık 1966’da başlandı. 1 Ocak 1967’de tanıtıldı ve 28 Şubat 1967’de satışına başlandı. Fiyatı nedeniyle araç sahibi olmak isteyen binlerce kişi tarafından satın alındı. Ancak, üretimi 1984’te durduruldu.

HALA VAZGEÇMEYENLER VAR

İsmiyle de Türk insanının tutkuyla hala ismini andığı Anadol otomobil ve pikapların kullanımı günümüzde yok denecek kadar azaldı. Düğün ve benzeri törenlerin ise nostalji aracı oldu. Ama Anadol’a tutkuyla bağlı olan ve ondan vazgeçmeyenler de var. Onlardan birisi de Çivrilli iş insanı Ahmet Gürsoy.

Haberin DevamıReklam

Anadol marka pikap ve otomobil düşkünü Gürsoy, şimdilik bunlardan 7 tanesini koleksiyonuna katmış.İş yerinin önüne park ettiği araçları görenler ilgiyle bakıyor. Gürsoy, bunlara yenilerini ilave etmenin planları yapsa da onu düşündüren yedek parça sorunu.

“YENİDEN ÇALIŞTIRMAK KEYİF VERİYOR”

Günlük işlerinde 43 yıllık otomobili kullanan Gürsoy, “Anadol araçların usta ve parçalarını bulmak zor olsa da uğraşmak ve yeniden çalıştırmak keyif veriyor. Bir yerde Anadol araç var diye duyduğum zaman hemen irtibata geçmeye çalışıyorum. Araç satılacaksa alıcı oluyorum. Araçta ilk baktığım motor aksamı. Yedek parça bulmak zor olduğu için genelde çalışan araç almaya dikkat ediyorum. Aracın estetik güzelliği en son dikkat ettiğim konu. Motoru ve yürüyen aksamı sorunsuz araçları almaya çalışıyorum” dedi.

“BİNLERCE KİLOMETRE YOL YAPTIM”

Düzenli bakım yapıldığında araçların kullanımında bir sorun yaşanmayacağını söyleyen Gürsoy, “Pikapları iş yerimde kullanıyorum. Özel aracım ise 1979 model Anadol. Uşak ve Isparta’daki iş yerlerime bu araçla gidiyorum. Balıkesir’den Antalya’ya birçok kente Anadol aracımla gittim. Binlerce kilometre yol yaptım, daha bir kere yolda kalmadım. Vizeye girer, tek seferde sorunsuz geçer” diye konuştu.

Kaynak: Genç Çivril Gazetesi