26.10.2020, Pazartesi
14 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Online derse katılabilmek için tepe tepe geziyorlar

Haber Merkezi - 1 Ekim 2020 Perşembe - 13:57 Online derse katılabilmek için tepe tepe geziyorlar

Denizli’nin Çivril ilçesinde bazı yerleşim birimlerinde öğrenciler, online eğitim çilesi yaşıyor. GSM operatörlerinden kaynaklı olarak mahallelerinde internete ulaşamayan öğrenciler, sinyali yakalayabilmek için tepe tepe dolaşıyor, yayına ulaştıkları yerde derse başlıyor.

A- A+

Milli Eğitim Bakanlığının, coronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim programına yeni eğitim öğretim yılında da devam kararı aldı. Eğitim Bilimleri Ağı (EBA) üzerinden online olarak gerçekleştirilen canlı ders anlatımlarına ulaşmak bazı yerlerde öğrenciler için tam bir çileye dönüşüyor. Bunlardan birisi de Çivril ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Osmanköy Mahallesi.

Salgın öncesinde taşımalı sistemle Çivril’deki okullara giderek eğitim gören öğrenciler, şimdilerde online eğitimle dersleri takip ediyor. Ancak, GSM operatörlerinden kaynaklı olarak mahallelerinde internet olmadığı için EBA’ya erişim sağlayamıyor. Ders saatlerinden önce telefon ve tabletlerini ellerine alan öğrenciler, mahallelerinden yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki tepelere çıkarak canlı yayınlanan derslere katılabilmek için sinyal arıyor.

“CANLI DERSLERE KATILMAK İSTİYORUZ”

İnternet vericilerinin mahalleye ters istikamette kalmasından dolayı telefon ve internetin çekmediğini belirten lise öğrencisi Döndü Akbaş, “Evlerde internet çekmediği için köyün dışında, internetin çektiği yerlere yürümek zorunda kalıyoruz. Öğretmenlerimizin verdiği canlı derslere giremiyoruz ve konulardan uzak kalıyoruz. EBA TV’den dersleri görmek yetmiyor biz internetten canlı derslere katılmak istiyoruz” diye konuştu.

“MAHALLEMİZE İNTERNET BAĞLANMASINI İSTİYORUZ”

Mahalle sakinlerinden olan Gülsüm Bozkurt ise, torunlarının internetten derse giremediğini belirterek, “Çocuklar evden internete giremiyoruz diyorlar. Televizyondan da ders saatini kaçırıyoruz, yapamıyoruz diyorlar. Çocuklarımızın derslere katılabilmesi için mahallemize internet bağlanmasını istiyoruz” dedi.

DENİZLİ (İHA)