Tarihi köprü yok oluyor – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Tarihi köprü yok oluyor

Tarihi köprü yok oluyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Eylül 2023 Cuma - 14:02Güncelleme: 8 Eylül 2023 Cuma - 14:06
Tarihi köprü yok oluyor

Denizli'nin Çivril ilçesindeki tarihi Çıtak Köprüsü her geçen gün biraz daha harabeye dönüyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında kullandığı ifade edilen köprünün bu hali görünleri üzüyor.

Çıtak Mahallesi sınırlarında bulunan ve Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522 yılında Rodos seferine giderken ordusunu üzerinden geçirdiği ifade edilen tarihi Çıtak Köprüsü, son hali üzüntü yarattı.

Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan ve antik dönemde Peltai -Apameia yol güzergahına yapılan Çıtak Köprüsü, Selçuklu döneminde, 1807 yılında Osmanlı tarafından ve son olarak 1976 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yenilendi.

ALTIN DEDİKODUSU DEFİNECİLERİN HEDEFİ HALİNE GETİRDİ

Tarihe tanıklık etmiş, ancak kitabesi günümüze kadar ulaşamayan 62 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğindeki taş köprü, definecilerin hedefi haline geldi. Tarihi taş köprünün ayak kısımlarında “altın var” dedikodusu sonrası, kaçak kazı ve defineciler köprüye büyük zarar verdi.

Beş gözlü olan köprünün bir gözü tamamen yıkılmış ve diğer bir gözü de çökmüş durumda. Çevre halkı her ne kadar kendi aralarında para toplayıp köprüyü tamir ettirmek istese de Koruma Kurulu kararı nedeniyle tarihi köprüye dokunmaları mümkün olmadı. Büyük Menderes’in suyunun şu anda az olmasının köprüyü ayakta tuttuğunu belirten vatandaşlar, sular yükselip akış hızlanırsa köprünün yıkılabileceğini öne sürdü.

“CANIMIZI ÇOK YAKIYOR”

Köprünün durumuna üzüldüğünü dile getiren Ali Çelik, “Birçok yerde okuyoruz, görüyoruz. Tarihi köprüler restore ediliyor. Ancak ne yazık ki, bizim köprümüze sıra bir türlü gelmiyor. Köy olarak aramızda para toplayıp yaptıralım dedik, ‘olmaz yapamazsınız’ dendi. Çivril ilçesi için bu kadar önemli olan bir tarihi eser, göz göre göre yok olup gidiyor. İnanın bu canımızı çok yakıyor. Tarihi emanetlerimize ne zaman sahip çıkacağız” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)