09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Yeni maden sahalarına ÇED olumlu raporu...

Yeni maden sahalarına ÇED olumlu raporu verildi

Haber Merkezi - 22 Temmuz 2022 Cuma - 12:06 Yeni maden sahalarına ÇED olumlu raporu verildi

Denizli’nin Çivril ilçesinde, üç yeni maden sahası için ÇED olumlu raporu verildi. Bu sahaların işletmeye alınmasının su kaynaklarını ve çevreyi olumsuz etkileyeceğini savunan vatandaşlar, yürütmenin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyor.

A- A+

Çivril’in Gürpınar Mahallesi’ne 2,5 kilometre uzaklıktaki kalker ocağı işletmesi, yeni poligon sahalarının açılması için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvurdu. Akdere mevkisinde 150 bin metrekare alana yayılan işletme, 300 bin metrekaresi doğrudan dibe doğru olmak üzere toplam 3 milyon metrekarelik alanda maden aramak amacıyla ÇED süreci başlattı.

900 İMZA TOPLADILAR

Bölgede tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, açılacak madenin toprak ve su kaynaklarına zarar vereceğini savunarak, ÇED sürecine karşı çıktı. Mahalle sakinleri, topladıkları 900 imzayı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne verdi.

TEBLİGAT YAPILDI

Gürpınarlılar, olumlu sonuç beklerken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden muhtarlığına gönderilen tebligatla şaşkına döndü. Yazıda 300 hektarlık alanda üç yeni maden arama sahası için ÇED olumlu raporu verdiği görüldü.

“SU KAYNAĞIMIZ KURUDU”

Haberin DevamıReklam

Gürpınar Mahallesi Muhtarı Semih Varol, “Bölgede zaten bir maden var. Onun zararlarını görüyoruz. Mahalleye çok uzak mesafede değil. Madenin yanı başında yeni ceviz sahaları, tavuk çiftlikleri, küçükbaş hayvanların otlakları var. Ormanlık bir alan. Madendeki patlamalar her şeyi etkiliyor. Her patlamada zemin suyu biraz daha derine iniyor. Bizim burada bulunan ve yıllardır sorunsuz akan su kaynağımız önceki yıllarda kurudu. Kaynaklarımızı kaybetmek istemiyoruz. İmza topladık. Karşı çıktık. ÇED olumlu raporu verilmesini anlamıyoruz. Hukuki süreci başlatacağız. Buradaki tüm vatandaşlar maden ocağına karşı” dedi.

DAVA AÇACAKLAR

Köylüler adına hukuki süreci takip eden avukat Hasan Ozan Orpak, konuyla ilgili açıklamasında, yeni maden sahasının çok büyük bir alan olduğunu belirterek, “Hukuksal süreci başlatacağız. Denizli İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açacağız. Burada üç yeni maden sahasına izin verildiğini görüyoruz. 30 hektarlık alan dibe doğru maden sahası. Bu yer altı su kaynaklarının yönünü değiştirecek. Sadece Gürpınar’ı değil Uşak’ı da etkileyecek bir proje. Mevcut madenden çok ciddi bir toz salımı var. Bölgedeki ayçiçeği başta olmak üzere tarım ürünleri ciddi zarar görecek. ÇED raporunda orman örtülü alanlar, zeytinlik alanlar, tarım arazileri, su kaynakları göz ardı edilmiş. Mahkemede bunları gündeme getireceğiz” ifadelerini kullandı.