04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Işıklı Gölü’nde sular yüzlerce metre çekildi

Işıklı Gölü’nde sular yüzlerce metre çekildi

Haber Merkezi - 7 Ağustos 2022 Pazar - 15:25 Işıklı Gölü’nde sular yüzlerce metre çekildi

Denizli’nin Çivril ilçesindeki Işıklı Gölü kuraklığın pençesinde. Aylardır yağış düşmeyen bölgede Çivril, Baklan ve Çal ovalarına hayat veren gölde sular hızla çekiliyor. Kış ve ilkbahar aylarındaki su seviyesine göre yapılan teknelere binme yerinin bugünlerde gölün çok uzağındaymış gibi görünmesi, yaşanan su tehlikesinin belgesi gibi.

A- A+

Işıklı Gölü, Denizli için çok şey ifade ediyor. En başta Çivril, Baklan ve Çal ovalarının sulanmasını sağlayıp verimi artıran bir su kaynağı. Aynı zamanda Büyük Menderes Nehri’ni besleyen en önemli kaynak. Buradan su bırakılmadığında Çal’ın Aşağıseyit Mahallesi’nden geçen güzergahta Menderes susuz kalıyor.

YABAN HAYATI İÇİN DE VAZGEÇİLMEZ

Haberin DevamıReklam

Işıklı Gölü, yaban hayatı için de vazgeçilmez noktalardan. 64 kilometrekare yüzölçümlü göl, su kuşları için yumurtlama, kuluçka ve üreme ortamı sağlıyor. Karabataktan sakarcaya, çamurcundan ördeğe sayısız kuş türü için doğal yaşam alanı oluşturan göl, aynı zamanda göç rotasında da yer alıyor.

KURAKLIK GÖLÜ TEHDİT EDİYOR

Balıkçılık da yapılan Işıklı Gölü’nü kirlilik kadar kuraklık da tehdit ediyor. Fotoğraf sanatçısı Vahşi sulamadan vazgeçilmemesi nedeniyle gölden kanallara bırakılan su miktarına bir de kuraklık eklendi. Bunu sonucunda sular çekildikçe çekiliyor.

Sundurlu Mahallesi’nde ortaya çıkan tablo suyun çekilmesini en güzel şekilde yansıtıyor. Göl suyu, kış ve ilkbahar aylarında teknelere binebilmek için oluşturulan ahşap iskelelerin çok uzağında. Ölen balıklar da yaşanan tehlikenin bir başka belgesi gibi duruyor.

Fotoğraflar: Zeki AKAKÇA