Kadın girişimci, işletmesini devlet desteğiyle büyüttü – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Kadın girişimci, işletmesini devlet desteğiyle büyüttü

Kadın girişimci, işletmesini devlet desteğiyle büyüttü

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 10:39Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 10:39
Kadın girişimci, işletmesini devlet desteğiyle büyüttü

Denizli'nin Çivril ilçesinde ikamet eden kadın girişimci Mukadder Akar, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı destekle süt sığırcılığı işletmesini büyüttü.

İlçenin Gümüşsu Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk annesi Mukadder Akar, 2022 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği “Süt Sığırcılığı” kursuna katıldı. Aldığı eğitim sırasında bu konuda desteklemelerin olduğu bilgisine ulaşan kadın yetiştirici, kursu sonrası da başvuruda bulunarak tarımsal destekten faydalandı.

 

Geçimini çiftçilik ve hayvancılık ile sağlayan Akar, işletmesindeki hayvan sayısını kısa sürede iki kat artırdı.

Eşi ve çocuklarıyla bu işi yapmaya devam edeceklerini söyleyen Akar, “Daha önce benim hayvancılıkla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Evlendiğimde eşim hayvancılıkla uğraşıyordu. Ben de onunla beraber her şeyi öğrendim. 20’ye yakın hayvanımız var, 10 tanesi süt veriyor” dedi.

Haberin DevamıReklam
Eşinin ve çocuklarının kendisine destek olduğunu anlatan kadın girişimci, “Süt sağım sistemi, süt soğutma tankı, yem karma ve ezme makinesi, fırçalar, buzağılıklar ve sulukları bakanlığın verdiği destekle oluşturduk. Çok zor şartlarda hayvancılık yapıyorduk ama bu destekleri aldıktan sonra işlerimiz kolaylaştı. Hem maddi, hem manevi kazanç sağladık. Benim tavsiyem bu işi yapacak olanlar bu tür desteklerden mutlaka faydalansın. Süreçten korkmasınlar, istedikten sonra her şey oluyor” dedi.

DENİZLİ (İHA)