21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Hayırsever veresiye defterinden yaşlıların 7 bin...

Hayırsever veresiye defterinden yaşlıların 7 bin lira borcunu ödedi

Haber Merkezi - 22 Mart 2020 Pazar - 13:04 Hayırsever veresiye defterinden yaşlıların 7 bin lira borcunu ödedi

Denizli’nin Çivril ilçesinde bir hayırsever, Miraç Kandili'nde üç mahalle bakkalına gidip, yaşlı kimselerin 7 bin lira tutarındaki borcunu ödedi.

A- A+

İlçenin Hamam ve Kızılcasöğüt mahallelerindeki üç bakkala giden bir hayırsever, veresiye defterlerinde borcu bulunan ve ödemekte zorlanan vatandaşların yaklaşık 7 bin TL’yi bulan borçlarını ödedi.

Eski bir geleneğin tekrar yaşatılmasından dolayı duygulandığını belirten bakkal esnafı Ahmet Şankaynağı, “Bakkalıma bir arkadaş geldi. ‘Mahallede durumu kötü olan ve veresiye alışveriş yapan, borcunu ödeyemeyen var mı?’ diye sordu. Ben de muhit itibarıyla genellikle yaşlı ve yalnız insanların olduğunu, bazılarının borçlarını ödemekte zorlandığını söyledim. Defterden kendi belirlediği isimlerin borçlarını ödedi. Miraç Kandili olduğu için hayır yaptığını söyleyip gitti” dedi.

“KANDİL DOLAYISIYLA BUNU TEKRAR YAŞADIK”

Veresiye defter borcu ödemenin eski bir gelenek olduğunu belirten Şankaynağı, “Aslında yapılan eski bir gelenek. Eskiden buna zimem defteri denirdi. Hayırseverler durumu olmayanların borçlarını öderdi. Kandil dolayısıyla bunu tekrar yaşattık. Yapandan Allah razı olsun” diye konuştu.

Kızılcasöğüt Mahallesi’nde bakkallık yapan Rıfat Nalçacı ise, hayırseverin kendi dükkanında da veresiye defterinde borcu olan vatandaşların borçlarını ödediğini kaydetti.

DENİZLİ (İHA)