21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Evlerde çatlaklar oluştu, aileler tedirginlik içinde

Evlerde çatlaklar oluştu, aileler tedirginlik içinde

Haber Merkezi - 5 Mart 2020 Perşembe - 12:56 Evlerde çatlaklar oluştu, aileler tedirginlik içinde

Denizli’nin Çivril ilçesinde, bir mahallenin zemininde başlayan kayma nedeniyle evlerde ve istinat duvarlarında çatlaklar oluştu. Evlerindeki çatlaklardan dolayı korku içinde yaşayan aileler, yardım çağrısında bulundu.

A- A+

Çivril’in Osmanköy Mahallesi’nde toprak kayması yaşanıyor. Yaklaşık 4 yıldır yaşanan toprak kayması nedeniyle birçok evin duvarları ile kolonlarında çatlaklar oluştu. Ev ve besihanelerinde çatlaklar oluşan vatandaşlar, yıkılma ve çökme tehlikesine karşın tedirgin olduklarını, bu yüzden evlerinde gönül rahatlılığı ile oturamadıklarını ifade etti.

Mahalle sakinlerinden Selahattin Akbaş, köydeki evlerde büyük çatlaklar oluştuğunu ve foseptik çukurlarının taştığını söyledi. Akbaş, “Camimizde gönül rahatlılığı ile ibadet yapamıyoruz. İbadet ederken her an kayma ya da heyelan olabilir diye korkuyoruz. Heyelandan dolayı ortaya çıkan suya karşın önlem alınmasını istiyoruz. Su sürekli sokaklarda akıyor bundan dolayı da evlerimizde çatlaklar oluştu” dedi.

“ZEMİN YAVAŞ YAVAŞ AŞAĞI DOĞRU KAYIYOR”

Mustafa Özaslan da, kaymadan dolayı sadece evlerin değil sokakların da zarar gördüğünü ifade ederek, “Evler bizim tepemize yıkılacak. Su çıktı, evlerin duvarları çatladı ve sokaklardaki parke taşları patladı. Zemin yavaş yavaş aşağı doğru kayıyor. Evlerinin duvarları patlayanlar alçı ile kapattı o evlerin altından su çıkıyor. Benim tarlam eskiden telefon direğine kadar sürülürdü. Şimdi 2-3 metre aşağıdan sürmeye başladık” diye konuştu.

“EVİMİZDE TEDİRGİNİZ”

Evinde derin çatlaklar oluşan mahalle sakinleri kadınlarda olaya bir çözüm bulunmasını istedi. Evlerinin banyo ve tuvaletlerinde fayansların zarar gördüğünü dile getiren kadınlar, evlerinin diğer odalarında doluşan büyük çatlakların kendilerini sürekli tedirgin ettiğini belirtti.

Mahallede kayma başladıktan sonra bölgede birkaç noktadan su aktığını söyleyen mahalle sakinleri, kaymanın bu yüzden olduğunu iddia ederken, kurumların başlattığı inceleme devam ediyor.

DENİZLİ (İHA)