Elma üretiminde kara leke kaliteyi etkiledi – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Elma üretiminde kara leke kaliteyi etkiledi

Elma üretiminde kara leke kaliteyi etkiledi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Eylül 2023 Çarşamba - 11:49Güncelleme: 13 Eylül 2023 Çarşamba - 11:49
Elma üretiminde kara leke kaliteyi etkiledi

Denizli’nin Çivril ilçesinde, haziran ayında görülen yoğun yağışların elmada kara lekeye yol açtığı, bunun da üründe kaliteyi düşürdüğü bildirildi.

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, ilçede 185 bin ile 225 bin ton arasında elma üretimi yapıldığını, bu yıl 80 bin dekar alanda 100-125 bin ton civarında kaliteli ürün elde edilmesinin beklendiğini söyledi.

Yoğun yağışlar nedeniyle görülen kara leke hastalığı nedeniyle kaliteli ürün rekoltesinde önemli düşme görüleceğini belirten Özkul, İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine bağlı kalarak erken uyarı sistemleriyle birlikte bahçelerde sürekli ilaçlama yapıldığını, ancak nemin kaybolmaması nedeniyle ürünü kara leke hastalığından kurtulamadıklarını belirtti.

LEKESİZ ÜRÜNÜN KİLO FİYATI 10-12 LİRA

Haberin DevamıReklam
Kaliteli ürün ile kara lekeli ürün arasındaki fiyat kaybının üreticinin gelirini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkati çeken Özkul, “Elmalarımızda çok kara leke olanlar da konsantre meyve sularına bir şekilde pazarlanıyor. Tabi konsantre meyve suyuna biz elma üretmek istemiyoruz. Mecburiyetten bu yıl elmaların çoğu meyve suyu fabrikasına gidecek. İlçemizde ilk etapta 8 -10 liradan ağaçtan elma satılmıştı. Şu an gene temiz elma olursa 10-12 TL civarlarında ağaçtan üretici elmasını tüccarlara veriyor. Ancak ağaçtan toplanan her elma kasaya girmiyor. Meyve suyu olarak ayrılan elmalar 3 TL’den satılıyor. Biz bu fiyatın en az 5 TL olmasını istiyoruz. Bu yıl elmaların büyük bölümü meyve suyuna gidecek. Fiyat 5 TL olursa 2023 yılında üretici mağdur olmaz” dedi.

ELMA HASADI AY SONUNDA BAŞLIYOR

Çivril’de elma hasadının eylül ayı sonlarına doğru başlayacağını kaydeden Özkul, “Çivril’de 80 bin dekar alanda erkenci klasik ve bodur elma ağaçlarımız var. Bu ağaçlar 1 yaşından 30 yaşına kadar değişiyor. Gala cinsi elmada hasat küçükte olsa başlasa bile asıl elma hasadına Çivril’de eylül ayı sonlarına doğru başlayacağız. Ekim ayı sonuna kadar elma hasadının devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)