Çivril’de kızıl geyikleri kurtlar telef etmiş – D20Haber
29.11.2023, Çarşamba
9 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇİVRİL
  8. /
  9. Çivril’de kızıl geyikleri kurtlar telef etmiş

Çivril’de kızıl geyikleri kurtlar telef etmiş

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Temmuz 2017 Cuma - 13:10Güncelleme: 21 Temmuz 2017 Cuma - 13:10
Çivril’de kızıl geyikleri kurtlar telef etmiş

Denizli'nin Çivril İlçesi'ndeki Akdağ Tokalı Kanyonu'nda başı kesilip götürülen kızıl geyiğin kurtlar tarafından telef edildiği bildirildi. Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ölü geyikler üzerinde inceleme yapıldığı, kurtlar tarafından öldürüldüğünün belirlendiği, bir vatandaşın da ölü bulduğu geyiğin başını boynuzları için kesip götürmüş olabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Çivril İlçesi Akdağ Tabiat Parkı Tokalı Kanyonu’nda koruma altındaki kızıl geyiklerin avcılar tarafından öldürülüp, başının kesildiği iddiasıyla ilgili Orman Bölge Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, orman muhafaza ekiplerinin bölgede ve ölü kızıl geyikler üzerinde inceleme yaptığı, kanyonun girişinin üst kısımlarında tahmini 7 -8 gün öncesinden öldüğü sanılan gövde bütünlüğü bozulmamış bir geyiğin bulunduğu, başının kesilerek alınmış olduğu, kalan gövde üzerinde yapılan incelemede karın ve kuyruk bölgesinin vahşi hayvanlar tarafından yenilmiş olduğu ve karın içi organların bir kısmının yenmiş olduğu, bu geyikten 150- 200 metre uzağında diğer bir geyiğin ise etlerinin yenmiş olduğu, sadece iskeletinin kaldığı belirtildi.

KURTLARA AV OLMUŞLAR

Açıklamada, kızıl geyiklerin kurtlar tarafından saldırıya uğraması sonucu öldüğünün tespit edildiği belirtilerek şöyle denildi:

Haberin DevamıReklam
“Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında kurt popülasyonu bulunmaktadır. Kurtlar beslenmek üzere zaman zaman gruplar halinde kızıl geyikleri avlamaktadır. Her iki geyiğin de kanyon içindeki derede görüldüğü, geyiklerin ölüsünün bulunduğu Tokalı Kanyonu’nun derin ve dik bir vadi olması nedeniyle kurt ve geyik arasında geyiğin kaçma şansının az olduğu bir durum söz konusudur. Tokalı Kanyonu’nun içerisinden bir derenin geçmesi nedeniyle zaman zaman geyikler su içmek için geldiklerinde kurtlara av olabilmektedir. Gövdesi bulunan geyik üzerinde yapılan incelemede tüfekle vurulduğuna dair kurşun ve saçma izlerinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Eti yenilebilen kızılgeyiğin gövdesinin götürülmemiş olması da bu geyiğin avlanmadığına dair bir işarettir. Başının ise bir vatandaş tarafından ölü bulunup, boynuzları için kesildiği düşünülmektedir.”

Tunay YAZICI / ÇİVRİL(Denizli), (DHA)