09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇARDAK
  8. /
  9. Çardak’ta gül hasadına başlandı

Çardak’ta gül hasadına başlandı

Haber Merkezi - 28 Haziran 2022 Salı - 09:59 Çardak’ta gül hasadına başlandı

Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Söğüt Mahallesi’nde, bu yıl 810 dekar alanda yetiştirilen güllerin hasadına başlandı.

A- A+

Söğüt Mahallesi’ndeki gül hasadı dolayısıyla düzenlenen törene Çardak Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt, Çardak belediye Başkanı Hüsnü Yılmaz, Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Şakir Çınar ile üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Şakir Çınar, törendeki konuşmasında, “Üretime inadına devam edelim. Üreticinin sonuna kadar yanındayız. Kim ne sıkıntısı varsa il ve ilçe müdürlüğümüze iletebilir” dedi.

Haberin DevamıReklam

Çardak Belediye Başkanı Hüsnü Yılmaz ise, 1987 yılında başlayan gül üretiminin artarak devam ettiğini 1000 dekara kadar çıktığını, ancak bu yıl olumsuz hava koşullarından dolayı 810 dekara kadar düştüğünü, gülün ilçe ekonomisine yıllık 1,5 milyon lira dolayında katkıda bulunduğunu söyledi.

Çardak Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt da, Söğüt’ün bulunduğu rakımın değerlendirerek buranın tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden geniş bir bahçeye dönüştürülebileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından gül hasadı başlatıldı. Törende, 15 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Programı’na katılanlara da belgeleri verildi.