26.10.2021, Salı
10 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAMELİ
  8. /
  9. Kızılırmak: Ağabeyim ve arkadaşı donarak öldü,...

Kızılırmak: Ağabeyim ve arkadaşı donarak öldü, çözmek için oğlak gibi çevirdiler

Haber Merkezi - 30 Haziran 2021 Çarşamba - 11:17 Kızılırmak: Ağabeyim ve arkadaşı donarak öldü, çözmek için oğlak gibi çevirdiler

“Kültür Bakanlığı Mahalli Sanatçı Kimlik Kartı” sahibi yerel Halk Müziği sanatçısı Şevket İren Kızılırmak, donarak ölen ağabeyi ve arkadaşı için derleme yaptığını söylerken, o günleri “Donan cenazeleri yakılan ocakta oğlak gibi çevrilerek çözmeye çalıştılar” diye anlattı.

A- A+

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Miras Taşıyıcıları Halk Müziği Mahalli Sanatçıları ve Çalgı Yapımcıları Değerlendirme Kurulu’nun kararı ile “Kültür Bakanlığı Mahalli Sanatçı Kimlik Kartı” verilen Şevket İren Kızılırmak, “film gibi” yaşayanlardan. Genç yaşlarda eline bağlamasını alıp Çameli’den büyük kentlere yelken açan Kızılırmak, dönemin ünlü sanatçılarına sahnede sazıyla eşlik etti, bazı filmlerde figüranlık yaptı.

 

Yılmaz Güney ve Hülya Koçyiğit’in başrollerini paylaştığı “Zeyno” filmine ismini veren Aşık Veysel’e ait Sivas yöresinin türküsünün dublajını yapan Kızılırmak, katıldığı bir programda yaptığı bir anlatımla yürekleri yaktı. Ağabeyi ve arkadaşının donmuş halde, silahları vücutlarına yapışmış olarak bulunduğunu söyleyen Kızılırmak, acı olayı şöyle aktardı:

Haberin DevamıReklam

“Ben o zaman 4 yaşındaydım. 1945 veya 1946’da yaşanan olayda en büyük abim Durmuş Ali İren ile Osman Kaya, iki arkadaş Gölhisar’a giderek avlanıyorlar. Geri dönmek için harekete geçtiklerinde Gölhisar Gencel Gölü’nün yakınlarında Kırkbudak’ta yollarını kaybediyorlar. O zamanlar çok kar yağardı 2 metreyi aşkın kar olurdu. Gölün etrafında iki kez dönmelerine rağmen yolu bulamazlar. Osman Kaya, 50 metre kadar ilerliyor yardım istemek için ama sonuç alamıyor. Geri geldiğinde Durmuş Ali abim donmuş. İkisi de orada donuyor. 10 gün sonra o bölgeden geçen iki köylümüz onları donmuş halde buluyor. Atlarla köye gelerek haber vermeleri üzerine cenazeleri getirildi. O kadar donmuşlardaki üzerlerindeki silahlar yapışmıştı. Çözülmeleri için yakılan ocakta oğlak gibi çevrilerek çözmeye çalıştılar.”

Kızılırmak, 75 yıl önce yaşanan acı olay için “Büyük abim Durmuş Ali/Ondan sora Bayram Ali/ arkadaşım Kara Ali/Yalan dünyadan göçenler/Kırkbudak’ta Garip Ali, kurban gittin Şaydan Ali/Ustam dayım Koca Ali, yalan dünyadan göçenler/Ali oğlu Aslan Mehmet, Selahattin’le kardeş Mehmet/ hepinize nasip cennet, yalan dünyadan göçenler” sözleriyle türkü yaptığını sözlerine ekledi.