14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAL
  8. /
  9. Kuraklık etkisini arttırıyor, Denizli kuruyor

Kuraklık etkisini arttırıyor, Denizli kuruyor

Haber Merkezi - 10 Haziran 2021 Perşembe - 11:31 Kuraklık etkisini arttırıyor, Denizli kuruyor

Denizli’nin Çal ilçesinde bulunan ve önemli turizm noktalarından biri olan Kısık Kanyonu’nda kuraklığın etkisiyle su seviyesinde azalma yaşanırken, Adıgüzel Barajı’nı besleyen Ayvacık Çayı’nın tamamen kuruduğu belirtiliyor.

A- A+

Yağışlardaki azalma ile birlikte kuraklık Denizli’de etkisini arttırıyor. Adıgüzel Barajı’nı besleyen en önemli su kaynaklarından biri olan Ayvacık Çayı’nın tamamen kuruduğunu belirten ilçe sakinleri, arpa ve buğday rekoltesinde yüzde 50 oranında kayıp yaşandığını dile getirdi. Kuraklık nedeniyle çayve nehirlerde susyun azaldığını söyleyen Güner Yağmur, “Kuraklık nedeniyle çaylarda ve nehirlerde sular azalmıştır. Bu kuraklığın büyük zararlarını görmekteyiz. Bağlar ve arpa, buğdaylarımız kuraklık nedeniyle ürünlerde yüzde 50 kayıp meydana gelmiştir” dedi.

“ÜZÜLEREK GERİ DÖNÜYORUZ”

Kumral Mesireliği yakınında bulunan Kısık Kanyonu’nda da kuraklığın etkisiyle su seviyesindeki azalma sebebiyle kanyon içinde adacıklar oluştuğu gözlemlendi. Denizli’den kanyona yürüyüş için giden Hazım Bozca, “Bugün Denizli’den Çal Kısık Kanyonu’na gezip ortamı görelim diye geldik ama maalesef kuraklık nedeniyle kanyonumuz kuramaya yüz tutmuş. Su yok denecek kadar az. Doğayı kendi ellerimizle yok etmeye başladık. Bunun sonuçlarını kötü bir şekilde yaşayacağız. Kanyon bir zamanlar çok güzeldi. Maalesef kuramaya yüz tutmuş. Geldik ama üzülerek geri dönüyoruz” dedi.

DENİZLİ (İHA)