13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAL
  8. /
  9. Çallı kadınlar kurdukları kooperatifle üretiyor, ihracat...

Çallı kadınlar kurdukları kooperatifle üretiyor, ihracat yapıyor

Haber Merkezi - 16 Aralık 2021 Perşembe - 13:12 Çallı kadınlar kurdukları kooperatifle üretiyor, ihracat yapıyor

Denizli'nin Çal ilçesinde 2 yıl önce kurulan kadın kooperatifi, yurt içine yaptıkları satışın yanı sıra Hollanda, Belçika ve Avusturya'ya da ürün göndermeye başladı.

A- A+

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın desteğiyle, 2 yıl önce bir araya gelen 7 girişimci kadın, “Çalışan kadınlar kazanacak” sloganıyla Çal Kadın Kooperatifini kurdu.

Kısa sürede 84 kadının üye olduğu kooperatifte, Çal Belediyesince tadilatı yapılarak Yöresel Ürünler Satış Merkezi’ne dönüştürülen ilçe otogarı binasında, giyecek, yağ, üzüm, zeytinin de arasında bulunduğu 24 çeşit ürün satışa sunuluyor.

Girişimci kadınlar e-ticaret aracılığıyla kooperatif çatısı altında ürettiklerini yurt dışı pazarındaki alıcılara da ulaştırmaya başladı.

Kadınlar, pekmez, üzüm ve kekikten oluşan ilk parti mallarını, Hollanda, Belçika ve Avusturya’ya gönderdi.

“BU YOLA BAŞ KOYDUK”

Haberin DevamıReklam

Kooperatif Başkanı Hatice Elvan, kısa sürede büyük yol kat ettiklerini belirtti. Kadının ekonomiye katılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Elvan, “Biz bunu sağlamak için bu yola baş koyduk. Kadınlarımızın evde yaptıkları ürünleri satış mağazamızda sergiliyoruz. Onların önünü açtık bu sayede. Daha fazla üyeyle daha çok kadına dokunabileceğimiz kooperatifimiz olsun istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Kooperatifin üyelerinden Gülcan Gölcü de “Buradan tüm dünyaya açıldığımız için mutluyuz. Kadın girişimci olmak çok güzel bir duygu. Çünkü biz ne kadar çok üretirsek daha çok insanla çalışabiliyoruz. Talep çok güzel ve zaman zaman yetişemediğimiz oluyor” dedi.

Birsen Şahinarslan, destek verenlere teşekkür ederek, “Evde aileme nasıl katkı sunabilirim diye düşünüyordum. Bebek örme kurslarına katıldım. O şekilde bebek örmeye başladım. Ayrıca evimde tarhana, vişne şurubu gibi ürünlerimi satış yerinde sergiliyorum. Evime ekmek götürdüğüm için de çok mutluyum” diye konuştu.

DENİZLİ (AA)