16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAL
  8. /
  9. Asma yaprağından 1,5 milyon liralık gelir...

Asma yaprağından 1,5 milyon liralık gelir bekliyorlar

Haber Merkezi - 30 Haziran 2021 Çarşamba - 11:57 Asma yaprağından 1,5 milyon liralık gelir bekliyorlar

Denizi’nin üzümüyle ünlü ilçesi Çal’da asma yaprağından 1,5 milyon lira dolayında gelir beklenirken, birinci toplamanın da sonuna gelindi.

A- A+

Denizli’de ince, narin ve kendine has aroması ile damaklarda farklı bir tat bırakan asma bağ yaprağı hasadında birinci toplamanın sonuna gelindi. Üzüm bağlarıyla ünlü Çal ilçesine bağlı Selcen Mahallesi’nde yoğun olarak toplanan bağ yaprağı, üzüm üreticileri için ek gelir oluyor. Mahallede sadece çekirdeksiz üzüm bağlarından yılda 150 tona yakın asma yaprağı toplanıyor. Yaş ve salamura yapılarak satılan asma yapraklarından mahalleli bu yıl 1,5 milyon TL gelir bekliyor.

Türk mutfağının lezzetlerinden yaprak sarmasının ana malzemesi olan asma yaprağı, havaların iyice ısınması nedeniyle sabah erken saatlerde özenle toplanıyor. Tek tek toplanan asma yaprakları salamura yapılmak üzere bidonlara su ve tuzla bastırılıyor. Yaş asma yaprağının kilosu 10 liradan alıcı buluyor. Ayrıca salamura yapılarak kış mevsiminde de satışa sunuluyor.

 

“BİRİNCİ TOPLAMANIN SONUNA GELİNDİ”

Yöredeki asma yaprağının diğerlerine göre farklı olduğunu belirten üzüm üreticisi Ömer Ayhancı, “Bu Sultaniye Çal çekirdeksiz yaprak. Sulama yapılmadan yetişen bir üzüm. Dolayısıyla bu yaprağı daha çok tercih ediyoruz. Biraz da sarımsı, yumuşak ve damarları ince yaprak türü. Bizim kendi mahallemizde 5 bin dekar bağ var. Bunlar diğer ilçelerde daha da ayrı bir tür oluyor. Onlar sadece öküzgözü yaprakları büyük olduğu için balık pişirmede tercih ediyor. Bizim esas üzüm yaprağını topladığımız cinsi Çal Çekirdeksiz Sultaniye üzümü” diye konuştu.

“SALAMURA MAHALLENİN GELENEĞİ”

Yaprağı genellikle salamura olarak sattıklarını ifade eden üzüm yaprağı toplayıcısı Hamide Banaz’da “Çekirdeksiz bağlarımız var. Onlar da ikinci bir gelir olarak filizlerinde taze yaprak toplayıp salamura yapıp satıyoruz. Sabah saat 05.00 gibi bağa gelerek sepetlerle yaprakları toplarız. Eve götürerek salamura haline getiririz. Fazla yaş satmayı tercih etmeyiz çünkü salamura bizde gelenek olarak daha geçerli” dedi.

ASMA YAPRAĞININ FAYDALARI

Asma yaprağı anemiyi önlemeye yardımcı olur, göz sağlığını korur, bağırsakları korur, saç problemlerini önler, kilo vermeye de yardımcı olur, ağız yaralarını da iyileştirdiği bilinir.