26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAL
  8. /
  9. Tarihi Asar Köprüsü yıkılma tehdidi altında

Tarihi Asar Köprüsü yıkılma tehdidi altında

Haber Merkezi - 10 Ağustos 2020 Pazartesi - 12:36 Tarihi Asar Köprüsü yıkılma tehdidi altında

Denizli’nin Çal ilçesinde, Büyük Menderes Nehri üzerindeki Roma döneminden kalma tarihi Asar Köprüsü, yapılan kaçak kazılar nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

A- A+

İlçenin Dayılar Mahallesi’ne yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan ve Roma döneminden kalma tarihi Asar Köprüsü, 5 sene öncesine kadar ulaşım için kullanılıyordu. Kaçak kazıcıların açtığı oyuklar sebebiyle zarar gören tarihi köprünün kullanılamaz hale gelmesi üzerine vatandaşlar, restorasyon yapılmasını istiyor.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NDAN YARDIM İSTİYORUZ”

Definecilerin tahribatı nedeniyle körünün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Dayılar Mahallesi sakini İbrahim Varol, “Köprüde tadilat yapılmasını istiyoruz. Bu köprü geçmişe dayandığı için tarihi eser niteliğinde. Köprünün restorasyonunun yapılması için muhtarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın cevabı, ‘Karayollarına başvurun’ oldu. Köprünün karayollarına ait olmayan bir yerde olması sebebiyle biz Kültür Bakanlığı’ndan yardım bekliyoruz. Köprü, 5-6 tane mahalleyi birleştiriyor. Dayılar Mahallesi’nin o dönemde Çal’la bağlantısını kuran köprü, o mahallelerin Baklan, İcikli, Şenyayla, Demirci ile bağlantısının sağlayan tek köprü. Baharat Yolu’nun esas geçişi Kayı pazarına giden yoldur” dedi.
Bir rivayetten dolayı definecilerin kazı yaptığını söyleyen Varol, “Köprünün yapıldığı zamandan kalma altın olduğu rivayeti var. Halbuki bu köprüyü yapan adam altını koysa, biri götürür zaten. Onu kimseye bırakmaz ve bu rivayete nedinyle kazdıklarını düşünüyoruz” diye konuştu.

“SEL BASKINI OLURSA KÖPRÜMÜZ YIKILABİLİR”

Doğal bir afet olursa köprünün yıkılabileceğini söyleyen Dayılar Köyü Muhtarı Eyüp Konar, “Bizim Asar köprüsü diye geçen Roma Dönemi’ne ait köprümüz yıllardır definecilerden dolayı talan oluyor. Bunu bir çok yetkili kurumada bildirdik. Şu ana kadar ne bir yetkiliden yardım alabildik ne de ayağa kaldırmak için herhangi bir çalışma yapıldı. Kısa bir süre sonra yoğun bir sel veya su gelirse, köprümüz yıkılabilir. Bu köprü şu an Aşağıseyit, Sapçılar, Savlan ve Dayılar mahallelerini birbirine bağlıyor. Ama 4-5 senedir definecilerin verdiği hasardan dolayı kullanılamaz hale geldi. Tek temennimiz, en kısa zamanda tadilatı yapılıp, tekrar geçiş güzergahı olarak kullanabilmek” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)