16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ÇAL
  8. /
  9. Ekşi Höyük kazılarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı

Ekşi Höyük kazılarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı

Haber Merkezi - 1 Eylül 2021 Çarşamba - 10:30 Ekşi Höyük kazılarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı

Denizli’nin Çal İlçesinde bulunan kazı çalışmaları 2015 yılından bu yana devam eden Ekşi Höyük’te elde edilen bilgi ve bulgular, kazı heyeti başkanının sunumuyla mahalle halkına aktarıldı.

A- A+

İlçenin Dayılar Mahallesi sınırları içinde yer alan Ekşi Höyük’teki kazılara başkanlık eden Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr Fulya Dedeoğlu, bulunan eserler ve elde edilen bilgilerle ilgili sunum yaptı. Mahalle sakinlerinin sorularını da yanıtlayan Doç Dr Dedeoğlu, günümüzde 8 bin 750 yıl geriye giden yerleşime sahip höyüğün, Anadolu’nun Neolitik sürecine ilişkin bilgi sunduğunu söyledi.

Gün yüzüne çıkarılan bulguları paylaşarak tarih bilinci oluşturmak ve höyük ile mahalle sakinleri arasındaki bağı güçlendirmek istedikleri belirten Doç Dr Dedeoğlu, “Höyük yaklaşık 2 hektarlık bir alana uzanmaktadır. Ekşi Höyük’te yapılan kazı çalışmaları Batı Anadolu arkeolojisi açısından önemli arkeolojik verileri ortaya koyuyor. Kazılarda elde edilen buluntulara göre, o dönemde yaşayan insanların geçimlerini balıkçılık, hayvancılık, avcılık ve tarım yaparak sağladıkları kanaatini oluşturuyor. Aynı zamanda yerleşimdeki kazılar, Yukarı Menderes Havzası’nda avcı toplayıcılıktan yerleşik yaşama geçiş sürecinin aydınlatılmasına ve bölgedeki ilk çiftçi toplulukların yaşam biçimine kadar bilgi edinilmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Dedeoğlu, Ekşi Höyük’te Selçuklu dönemine ilişkin bir mezarlık alanı belirlendiğini, Yukarı Menderes Havzası’nda özellikle Selçuklu döneminde höyüklerin üzerinin mezarlık alanı olarak kullanılmasının sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

DENİZLİ (İHA)