05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Zirai don rekolteyi düşürdü, çağla bademin...

Zirai don rekolteyi düşürdü, çağla bademin fiyatı 5’e katlandı

Haber Merkezi - 13 Nisan 2021 Salı - 12:23 Zirai don rekolteyi düşürdü, çağla bademin fiyatı 5’e katlandı

Denizli’de etkili olan zirai don nedeniyle rekoltesinde düşüş yaşanan çağla bademin toptan fiyatı geçen yıla oranla 5 kat artarak 3 TL’den 15’TL’ye yükseldi.

A- A+

Denizli’nin Buldan ilçesinde, üreticiler çağla badem hasadına başladı. Bu yıl ağaçların çiçek açtığı dönemde don olayının gerçekleşmesi rekoltede yarı yarıya düşüşe neden oldu. Geçmiş dönemlerde ortalama iki ay süren hasadın bu yıl yaklaşık 1 ayda tamamlayacaklarını belirten üretici Cevdet Özen, don olayları sebebiyle kimi ağaçlarda meyve olmadığını kaydetti.

Haberin DevamıReklam

“FİYATLAR %100 ZAMLANDI”

Geçen yıla göre toplanan üründe büyük düşüş yalandığını aktaran Özen, “Geçen yıla göre toplanan ürün yarıdan daha az. Fiyatta yüzde 100 zam oldu diyebiliriz. Geçen yıl çağla bademin toptan fiyatı 12 TL’den başlayarak 3 TL’ye kadar düştü. Bu sene 25 TL’den başladı, şimdi 15 TL oldu. Ürün bitme aşamasına geldiği için bu seviyede kalacağa benziyor. Yaklaşık 2-3 hafta toplama sürer ve en son turşu olarak satılır. Ürünleri toptan veriyoruz. Hava koşulları ve don olmasından dolayı bazı ağaçlarımızda hiç ürün yok. Ağaçlar açmışken don oldu ve o sırada don çiçekleri götürdü, ürün elde edemedik” dedi.

DENİZLİ (İHA)