05.10.2022, Çarşamba
13 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Yenicekent Kültür ve Üzüm Festivali yapıldı

Yenicekent Kültür ve Üzüm Festivali yapıldı

Haber Merkezi - 22 Ağustos 2022 Pazartesi - 16:34 Yenicekent Kültür ve Üzüm Festivali yapıldı

Denizli’nin Buldan ilçesinde, turfanda Sultaniye çekirdeksiz üzümüyle ünlü Yenicekent Mahallesi’nde festival düzenlendi. Yenicekent Kültür ve Üzüm Festivali’ne katılanlar, düzenlenen yarışma ve konserler ile keyifli anlar yaşattı.

A- A+

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali yapıldı. Festivalin açılış programına Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, belediye meclisi üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Murat Sarı festival ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Yenicekent’in yetiştirdiği turfanda Sultaniye çekirdeksiz üzümü ve kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Tripolis Antik Kenti ile Türkiye’de ayrı bir yere sahip olduğunu vurguladı. Sarı, şunları söyledi:

“Yenicekent Mahallemiz, sahip olduğu turistik, kültürel ekonomik değerlerle Türkiye’de ayrı bir değere ve öneme sahiptir. İnanıyorum ki, bu festival, Yenicekent’in marka değerini artıracak, ülkemizin farklı yerlerinden gelen insanları Yenicekent’te buluşturacak, birlik, beraberliğimize katkı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, festivalde emeği geçen herkesi şükranlarımı sunarım, festivalimizin hem Yenicekent Mahallemize, hem Buldan’ımıza, hem de Denizli’mize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise, pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra düzenlenen Yenicekent Festivali’nin 25’incisini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Kral Yolu üzerindeki Yenicekent’in Tripolis Antik Kenti’nin yanı sıra Sultaniye çekirdeksiz üzümüyle de ayrı bir yere sahip olduğunu ifade eden Şevik, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Biz, Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali’ne ne kadar önemsiyorsak, Yenicekent’in tanıtımını, Tripolis’in ön plana çıkarılmasını ve bu festivali de o kadar önemsiyoruz. İki yıl aradan sonra 25’incisini gerçekleştirdik. Dünyada birçok dengeyi değiştiren salgın meydana geldi. Coranovirüs salgını bu festivalin iki yıl tehir edilmesine sebebiyet verdi. Aradan iki yılın geçmesinin verdiği bir rehavet var. Bugün burada bu rehaveti kıracağız. Bu festivalin turizm açısından, Tripolis’in tanınması açısından önemli olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Tripolis konusunda buradan ben kazı başkanı Prof Dr Bahadır Duman şahsında tüm kazı ekibine sevgi ve şükranla anmak istiyorum. Ayrıca festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta Yenicekentli meclis üyemiz Veli Tokdemir’e, belediye personelimize teşekkür ederim.”

YENİCEKENT’İN EN GÜZEL ÜZÜMÜ SEÇİLDİ

Tarım ve Orman Müdürlüğü il ve ilçe temsilcilerin üç gün süreyle sahada yaptıkları değerlendirmeler sonucunda Yenicekent’in en güzel üzümünü yetiştiren üretici belirlendi. 16 üretici arasından birinci olan Mehmet Ali Soyhan altınla ödüllendirildi. Yarışmada Ali Yeşil ikinci, Ahmet Akıner ise üçüncü oldu.

ÜZÜM AĞASI BELİRLENDİ

Yenicekent’in üzüm ağası da belirlendi. Yenicekent’in yeni üzüm ağası Veli Akkaya oldu. Yeni üzüm ağasının, ağalık kıyafetini Belediye Başkanvekili Veli Tokdemir giydirdi. Akkaya, açık artırma ile 100 bin liraya aldığı kuzuyu İlçe Jandarma Komutanlığına bağışladı.

MİTHAT KÖRLER VE DUYGU KUTLU KONSERİ

Türkiye’nin ilk turfanda çekirdeksiz sultaniye üzümünün yetiştiği Yenicekent’te bir yandan hasat devam ederken üreticiler günün yorgunluğunu ve stresini festival konserlerinde attı. Üç gün devam eden Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali’nde sevilen sanatçı Mithat Körler, Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı İsmail Bardan, Buldanlı sanatçı Naci Özkan ve O Ses Türkiye ile tanınan sanatçı Duygu Kutlu sahne aldı.