30.11.2021, Salı
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Yağışlar azaldı, Süleymanlı Yayla Gölü kuruma...

Yağışlar azaldı, Süleymanlı Yayla Gölü kuruma noktasına geldi

Haber Merkezi - 23 Kasım 2021 Salı - 12:13 Yağışlar azaldı, Süleymanlı Yayla Gölü kuruma noktasına geldi

Denizli’de yaşanan olağanüstü kuraklık, Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilen Süleymanlı Yayla Gölü’nü kuruma noktasına getirdi.

A- A+

Buldan’da yer alan ve 182 kuş çeşidi, yabani tavşan, oklu kirpi, yeşilbaş ördek, ak pelikan ve sakar meke gibi hayvanların yanı sıra ikisi endemik olmak üzere 95 çeşit bitki Süleymanlı Yayla Gölü’nde sular, yağışlardaki düşüş nedeniyle 100 metre kadar çekildi.

 

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilen gölün son hali drone ile görüntülenirken, ilçe sakinlerinden İbrahim Acıkara, daha önce suyun bu seviyelere düştüğünü hiç görmediğini ifade etti.

Acıkara, “1100 rakımda bulunan 466 dekar alana sahip göl, yağışların az olmasından dolayı kuruma noktasına geldi. Beklenen sonbahar ve yaz yağışları olmadı. Kuraklığın etkisiyle toprak iyice ortaya çıktı. Bu durum biz çok üzüyor” dedi.

Önceki yıllarda doğa fotoğrafçıları ile çevre illerden ziyaretçileri ağırladıklarını kaydeden Acıkara, “Gelen misafirlerimiz kuş fotoğrafları çekerdi. Şu an durum gerçekten kötü. Ben 52 yaşındayım, yıllardır bu bölgede yaşıyorum. Daha önce bu halini hiç görmemiştik. Kuraklık gerçekten gölümüzü mahvetti, kuruttu” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)