Süleymanlı Mahallesi’nin son sakinleri ata toprağına sahip çıkıyor – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Süleymanlı Mahallesi’nin son sakinleri ata toprağına...

Süleymanlı Mahallesi’nin son sakinleri ata toprağına sahip çıkıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Mart 2024 Pazar - 12:01Güncelleme: 24 Mart 2024 Pazar - 12:01
Süleymanlı Mahallesi’nin son sakinleri ata toprağına sahip çıkıyor

Denizli’nin buldan ilçesinde doğal güzellikleri ve ekolojik yapısıyla öne çıkan Süleymanlı Mahallesi’nin nüfusu göçler nedeniyle yaşlanırken, kalanlar ata topraklarını terk etmemekte kararlı görünüyor.

Denizli'de yıllar öncesinde genç, yoğun ve muhacir nüfusuyla dikkat çeken Süleymanlı Mahallesi, o eski günlerine hasret duyuyor. Mahallenin nüfusu 2023 yılı sonu itibariyle 150’ye kadar düştü.

Mahallenin sakinlerinden Habil Gündoğdu, Süleymanlı Gölü’nün 182 kuş türüne ev sahipliği yaptığı ve ekolojik yapısının da önem taşıdığını, ancak verilen göçlerin sonucunda mahalle nüfusunun giderek azaldığını söyledi.

Mahallenin eski günlerine hasret kaldığını belirten Gündoğdu, “Eskiden yayla dediğimiz bu bölgede çok sayıda çoban olurdu. Şimdilerde 3-4 sürüye kadar düştük. Eskiden büyük hayvanlarda burada yayılırdı. Artık onlar hiç olmuyor. Köyümüzde insan kalmadı. 50-55 yaşının altında birey bulamazsınız. Affedersiniz ama şu anda doğum yapabilecek bir insanımız dahi kalmadı. Gençlerimiz hep şehre göç etti. Burada şu an çobanlık yapan en genç insan 50-55 yaşlarında. Korkum o ki bizlerde bıraktık mı kimse kalmayacak” dedi.

DENİZLİ (İHA)