01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Sempozyum konukları, Buldan ve Tripolis’i gezdi

Sempozyum konukları, Buldan ve Tripolis’i gezdi

Haber Merkezi - 9 Kasım 2021 Salı - 15:49 Sempozyum konukları, Buldan ve Tripolis’i gezdi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu”na katılan konuklar, Buldan ve Tripolis Antik Kenti’ni gezdi.

A- A+

Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı kapsamında PAÜ tarafından düzenlenen sempozyumda, İstiklal Marşı ile alındı, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un eserleri ile düşünce yapısı ve idealleri konuşuldu. Sempozyumun ardından da konuklar için kültür gezisi düzenlendi.

Geziye katılanların ilk durağı Buldan Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi (BELKÜM) oldu. Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, geziye katılanlara ilçenin tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi verdi. PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’e katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan adına şilt takdim etti.

Daha sonra konuklar, tarihi Buldan Evleri ve Buldan Çarşısı’nı gezdi. Buldan kumaşı, havlusu ve dokumasını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Konuklar, ilçenin Yenicekent Mahallesi yakınlarındaki Tripolis Antik Kenti’ni de gezdi. Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman, geziye katılanlara antik kentin tarihi ve yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgi sundu.