14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Pikan cevizleri Buldan’da gelir kapısı olacak

Pikan cevizleri Buldan’da gelir kapısı olacak

Haber Merkezi - 22 Mayıs 2021 Cumartesi - 09:42 Pikan cevizleri Buldan’da gelir kapısı olacak

Buldan’da deneme üretiminden olumlu sonuç alınması üzerine, yeni pikan cevizi fidanları toprakla buluşuyor.

A- A+

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in 8 yıl önce deneme amaçlı dikimini yaptırdığı pikan cevizlerinin ilk meyvesinden yetiştirilen fidanların dikimine başlandı. Bölmekaya ve Bozalan mahallelerine 50 pikan cevizi fidanı dikildi.

Buldan’ın toprak ve iklim yapısına uyum sağlayan pikan cevizi üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Buldan belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Diğer ceviz türlerine göre besin değeri yüksek olan pikan cevizi üretimini ilçemizde yaygınlaştırmak istiyoruz. 8 yıl önce diktiğimiz ceviz fidanlarının ilk meyvesini tohum olarak kullandık. Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizce yetiştirilen 2 yaşındaki pikan cevizi fidanlarının dikimine başladık. Bölmekaya ve Bozalan mahallerine 50 adet pikan cevizi fidanı dikildi” dedi.

Bozalan ve Bölmekaya mahallelerinde çiftçilere öncü olmak istediklerini kaydeden Şevik, “İlçe merkezi ve kırsal mahallelerimizde ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Daha yeşil bir Buldan için başlattığımız ağaçlandırma çalışmaları kapsamında kırsal mahallelerimize, sadece görsel yönden değil, aynı zaman gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 8 yıl önce deneme üretimi yapılan ve yüksek verim alınan pikan cevizi, Buldanlı çiftçilere alternatif ürün olacak. Diğer mahallelerimizde de ağaçlandırma ve pikan cevizi dikimi projemiz devam edecek” diye konuştu.

Bozalan Mahallesi Muhtarı Mustafa Kılınç ve Bölmekaya Mahallesi Muhtarı Ünal Kırmızıoğlu, yapılan çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Mustafa Şevik ve ekibine teşekkür etti.